Hodnota bitcoinu a iných kryptomien v posledných týždňoch prudko klesla, ale ťažba v tomto odvetví, ktorá sa prevádzkuje prostredníctvom počítačovej sily, stále rastie. Ťažba kryptomien naďalej spotrebúva čoraz väčšie množstvo energie.
Ťažiari mien ako Bitcoin a Ethereum sú odmeňovaní kryptomenou, ktorej hodnota v porovnaní s tradičnými menami kolíše, takže hoci náklady na ťažbu môžu byť predvídateľné, príjmy sa líšia. V novembri minulého roka cena bitcoinu atakovala 60 000 dolárov a nedávno klesla na 30 000 dolárov. Hodnota kryptomeny Ethereum spadla za rovnaké obdobie o viac ako polovicu.
„Baníci“ získavajú kryptomenu vykonávaním intenzívnych výpočtových operácií. Celkový hashrate bitcoinovej siete, čo je metrika sledujúca množstvo počítačovej energie venovanej ťažbe, naďalej dosahuje historické maximá. Nárast hashrate vyvoláva obavy o uhlíkovú stopu sektora kryptomien, keďže intenzívnejší výpočet si vo všeobecnosti vyžaduje väčšiu spotrebu elektriny.
Spolu s nedávnym poklesom cien kryptomenový sektor stále zápasí s dopadom čínskeho zákazu ťažby kryptomien, ktorý vstúpil do platnosti vlani v máji. CCAF v dnešnom blogovom príspevku uvádza, že zákaz skôr zhoršil než zlepšil environmentálnu stopu kryptomien, keďže baníci hľadali lacnejšiu, ale nie nevyhnutne ekologickejšiu energiu inde.