Odborníci varujú, že moderné „inteligentné“ poľnohospodárske stroje a smart farmy sú zraniteľné voči zlomyseľným hackerom. Vďaka tomu sú vystavené riziku aj globálne dodávateľské reťazce. Existuje obava, že hackeri by mohli využiť nedostatky v poľnohospodárskom hardvéri používanom na pestovanie a zber plodín.
Na riziko už reagujú aj výrobcovia najmodernejší prístrojov. Poľnohospodársky výrobný gigant John Deere hovorí, že pracuje na odstránení slabých miest vo svojom softvéri. Nedávna správa Univerzity z Cambridge uviedla, že automatické postrekovače plodín, drony a robotické kombajny môžu byť napadnuté. Pred rastúcou hrozbou kybernetických útokov varuje napríklad aj FBI.
Inteligentné technológie sa čoraz viac využívajú na zefektívnenie fariem. Najnovšia generácia poľnohospodárskych robotov využíva umelú inteligenciu, čím sa minimalizuje zapojenie ľudí. Môžu pomôcť zaplniť nedostatok pracovnej sily alebo zvýšiť výnosy, ale strach z bezpečnostného rizika narastá. Ohrozené tým pádom môžu byť aj celosvetové potravinové dodávateľské reťazce, ktoré už teraz ohrozuje vojna na Ukrajine a covid.
Chris Chavasse, spoluzakladateľ spoločnosti Muddy Machines, ktorá testuje autonómneho robota na zber špargle s názvom Sprout, povedal: „Existuje skutočné riziko, že ľudia kdekoľvek na svete by sa mohli pokúsiť prevziať kontrolu nad týmito strojmi. Prinútiť ich, aby robili čokoľvek, čo títo ľudia chcú, alebo im len zabrániť v prevádzke.“ Pestovanie špargle pravdepodobne nebude hlavným cieľom, ale Chavasse verí, že zlomyseľní hackeri by mohli ohroziť „kritickú“ poľnohospodársku infraštruktúru.
Už minulý rok jedna z najväčších spoločností na spracovanie mäsa, JBS, zaplatila 11 miliónov dolárov ako výkupné za vyriešenie kybernetického útoku. Tento mesiac bola popredná americká poľnohospodárska firma AGCO zasiahnutá ransomvérovým útokom, ktorý ovplyvnil výrobu.