Putin pravdepodobne počíta aj s tým, že diplomacia udrží pozornosť len krátko. Bol to Putin, kto v roku 2015 vojensky vstúpil na strane sýrskeho prezidenta Bašára Asada po tom, čo Damask utrpel rad porážok. Občianska vojna v Sýrii - ktorá sa začala v roku 2011 - stále pokračuje, aj keď sa pozornosť sveta dávno presunula inam, naposledy na Ukrajinu.
V tomto ohľade je jedným z najväčších prínosov Ukrajiny v informačnej vojne prezident Zelenskyj. Virtuálne vystúpil v parlamentoch po celom svete a svetovým lídrom bez prestania pripomína, že o prípadných ústupkoch Rusku musia rozhodnúť Ukrajinci, nie on sám.
Naopak Putin, ktorý v podstate umlčal všetku domácu politickú opozíciu a fakticky má pod kontrolou ruské informačné toky, na domácej pôde nečelí rovnakému tlaku ako Zelenskyj. Nikolaj Patrušev, Putinov bezpečnostný poradca, nedávno uviedol, že ruské sily sa na Ukrajine "nenáhlia za termínmi", čo naznačuje, že Putin má pre svoju vojnu na Ukrajine oveľa otvorenejší časový plán.
"Vy máte hodinky, ale my máme čas." Tento výrok, ktorý je niekedy pripisovaný zajatému bojovníkovi islamistického hnutia Taliban, sumarizuje dilemu Američanov vo vojne v Afganistane. Washington si musel neochotne priznať, že povstalci operujú v iných politických a časových mantineloch a že musia len prečkať - nie poraziť - technologicky nadradenú americkú armádu.
Rozhodujúcim faktorom na Ukrajine preto môže byť, kto má viac času. Ruský diktátor, ktorý bude pravdepodobne pri moci, kým nezomrie - alebo Ukrajinci, ktorí bojujú za prežitie vlastného národa.