V súvislosti s témou sankcií na ruskú ropu sa rozhorel aj politický spor medzi koaličnými stranami. Podľa poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho minister hospodárstva Richard Sulík „verejne podrezal Slovnaft a spôsobil Slovensku svojím diletantstvom a lenivosťou extréme škody“. Hovorí, že by mal skončiť na čele rezortu.
Minister mu odkázal, že nerozumie problematike a dodal, že sankcie na samite odsúhlasil premiér Eduard Heger. „V konečnom dôsledku Gyimesi kritizuje samotného predsedu vlády. Pred pár dňami som bol Igorom Matovičom obvinený, že kopem za Slovnaft, teraz ma obviňuje jeho pravá ruka, že som Slovnaft poškodil,“ dodal Sulík.
Premiér Heger sa zastal Sulíka a reagoval, že v Bruseli vyrokoval, že Slovensko nezostane bez ropy. „Tá sem bude z Ruska tiecť do času, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu,“ povedala hovorkyňa Ľubica Janíková.
Vyvodzovať zodpovednosť voči Sulíkovi však nevylučujú koaličné strany Za ľudí a Sme rodina. Ak vraj nezabezpečí stabilné a bezpečné dodávky ropy a plynu, podľa strany Za ľudí bude Sulíkovo odvolávanie na stole.
Hnutie Sme rodina mrzí, že medzi OĽaNO a SaS to „opäť iskrí“, minister Sulík podľa nich nedohodol dostatočne vhodné podmienky pri dovoze ruskej ropy. „Podľa nás pán Sulík, ktorý je minister hospodárstva, v súvislosti s dovozom ruskej ropy nevyrokoval dostatočne vhodné podmienky a dúfame, že sa v budúcnosti už z jeho strany nič podobné opakovať nebude,“ uviedlo Sme rodina.
4 hlavné otázky o probléme s ruskou ropou
1. Budú chýbať benzín a ropa?
Slovnaft s výsledkami samitu nie je spokojný a tvrdí, že nebude vedieť garantovať zásobovanie palivami pre Slovensko. Keďže bude postupne musieť utlmovať a úplne zastaviť export palív z ruskej ropy, kapacity rafinérie v Bratislave klesnú pod „technologické minimum“ a jej ďalšie fungovanie bude nerentabilné. „Po 8 mesiacoch od platnosti sankcií nebudeme vedieť zaručiť zásobovanie trhu v regióne strednej Európy,“ pohrozil za Slovnaft Anton Molnár.