Ide teda najmä o vývoz výrobkov a nie výroby paliva? „Samozrejme, lebo sme exportná spoločnosť a sme závislí od exportu. Akonáhle je tento znemožnený, dostávame sa pred ekonomickú otázku, či má zmysel vyrábať,“ povedal Molnár. Ministerstvo hospodárstva, ktoré stálo doteraz na strane Slovnaftu, mu oponuje. „Slovnaft môže prejsť na iný trh ropy alebo si zmes, ktorú dnes využíva, namiešať z iných zdrojov,“ uviedli s tým, že opakovane hovorili, že sú vybavení špičkovými technológiami.
2. Aké to je s vývozom palív?
- Slovnaft kritizuje, že od 2023 stratí odbytiská na palivá z ruskej ropy v Poľsku a Rakúsku, po ďalších desiatich v Česku, Slovensko však bude môcť zásobovať ďalej. Podľa energetického analytika to však pôsobí paradoxne, keďže tieto krajiny ruskú ropu a ropné produkty ani nechcú, inak by si neodhlasovali sankcie.
„Severná Družba sa odpája už skôr, lebo Poliaci a Nemci už ruskú ropu nechcú. A my si teraz myslíme, že Poliak dovolí dovoz produktov z ruskej ropy na svoj trh zo Slovnaft u, keď on sám tú ruskú ropu zastavil?“ pýta sa expert Karel Hirman.
„Ak Slovnaft tvrdí, že ak tam nebude vyvážať produkty, že sa tam zrúti trh, to ako keby tvrdil, že vlády daných krajín pri riešení tejto otázky nemajú poňatie o tom, o čom rozhodujú,“ dodáva analytik. Prečo sa Slovnaft bije o možnosť vyvážať niekam, kde na ruské produkty schválili embargo? „Uvidíme, či politici docenili všetky konzekvencie takéhoto rozhodnutia,“ odpovedal za Slovnaft Molnár.
3. Vie Slovnaft prejsť na inú než ruskú ropu?
Slovnaft trvá na tom, že potrebuje trojročné prechodné obdobie, počas ktorého môže zmeniť technológie a odpútať sa od ruskej ropy. Ak toto obdobie nedostane k dispozícii, podľa fi rmy „nebude garantovaná bezpečnosť dodávok na Slovensku“. Analytik Hirman však upozorňuje na rozpor vo vyjadreniach slovenského Slovnaft u a Zsolta Hernádiho, šéfa maďarského MOL-u, pod ktorý Slovnaft patrí.
Ten podľa Hirmana nedávno hovoril čosi celkom iné. „Jasne povedal, že Slovnaft vie prepracovať aj iné zmesi ropy ako tú, ktorá tečie cez Družbu, len to bude znamenať zníženie výkonu rafinérie a efektívnosti prepracovania o 30 percent. Je to dosť, ale nie je to žiadna katastrofa, a v každom prípade je to vysoko nad technologickým minimom Slovnaft u,“ hovorí Hirmana.