Ako píše The Sun, táto „neliečiteľná superbaktéria“ je gén mcr-1 a prenáša sa zo zvierat na ľudí prostredníctvom mikroskopických fekálnych častíc. Gén mcr-1 spôsobuje, že baktérie zostanú odolné voči kolistínu, „poslednému“ antibiotiku, ktorý sa používa na liečbu infekcií, keď všetko ostatné zlyhalo. Informuje o tom americké Centrum pro kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
„Baktérie si nájdu spôsob, ako odolať antibiotikám vyvinutým ľuďmi. To je dôvod, prečo je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým spomaliť šírenie rezistencie dodržiavaním opatrení na kontrolu infekcie,“ uviedlo CDC. Ak dôjde k zvýšeniu počtu baktérií, ktoré sú odolné voči všetkým antibiotikám, povedie to k mnohým neliečiteľným infekciám a nakoniec k väčšiemu počtu ľudských úmrtí.
Ak sa miera infekcií nespomalí, predpokladá sa, že do roku 2050 na infekcie odolné voči liekom zomrie 10 miliónov ľudí ročne. Gén mcr-1 prvýkrát objavili v Číne v roku 2015 a nasledujúci rok aj v USA. Lisabonská univerzita skúmala domácnosti, v ktorých žilo 126 zdravých ľudí a 102 mačiek alebo psov. Vo výsledkoch zistili, že osem psov a štyria majitelia mali v tele gén mcr-1.
Štúdia tiež odhalila, že okrem troch psov mali všetky zvieratá v tele infekciu tkaniva alebo močových ciest. Odborníci na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb sa zhodli, že poľnohospodárske regióny, nachádzajúce sa najmä v južnej Európe, ktoré používajú kolistín, sú na nákazu génom mcr-1 menej náchylné.