Bývalý tréner slovenskej reprezentácie Michal Hipp (59) pôsobil prednedávnom aj pri reprezentačnom mužstve Kazachstanu ako asistent českého kouča Michala Bílka (57). O dnešnom súperovi Slovákov v Lige národov teda toho vie dosť. U Kazachov vyzdvihuje ich bojovnosť a taktickú disciplínu, ktorá sa však kvôli nedostatočnej kondícii v záveroch zápasu vytráca.
Michal Hipp strávil pri kazašskej reprezentácii dva zaujímavé roky, pričom v tom druhom viedol s Michalom Bílkom súbežne aj ligový tím Astana.
„Na pôsobenie v krajine u mňa pretrvávajú pozitívne spomienky a rád sa v mysli vraciam do tohto obdobia,“ povedal na úvod bývalý výborný futbalista a tréner.
Futbal v Kazachstane bol podľa neho dlhé roky v úzadí iných športov, najmä tých bojových a hokeja, ale v poslednom období patrí k najpopulárnejším a na pomery tejto stredoázijskej krajiny sa v ňom točia obrovské peniaze.
„Hráči majú vytvorené slušné materiálne a finančné podmienky. Aj preto málo z nich pôsobí v zahraničí,“ pokračoval Hipp, ktorý bol aj s Bílkom počas ich pôsobenia v reprezentácii najpopulárnejší cudzinec v krajine.
„Chceli sme dosiahnuť čo najlepšie výsledky, čo sa nám v kvalifikácii na EURO 2020 podarilo. Odborná verejnosť ju považovala za najlepšiu počas celého účinkovania Kazachstanu v súťažiach UEFA,“ tvrdí odborník na futbal v krajine nášho dnešného súpera.
Hoci v Kazachstane už dva roky nepôsobí, dianie v ňom stále sleduje a má o ňom veľký prehľad. Vďaka tomu vie o silných stránkach Kazachov, ale aj slabinách. „K ich prednostiam patrí herná a taktická disciplína, tímovosť, zodpovednosť a bojový duch mužstva. Naopak, kvôli tomu, že v lige dostávali príležitosť legionári, tak sme mali problémy s hernou vyťaženosťou hráčov. Chýbala im herná prax a kondícia, čo sa prejavovalo hlavne v záveroch zápasov. K slabinám súpera je možné zaradiť aj slabšiu konkurenciu na jednotlivé posty, príliš veľa individuálnych chýb, stratu koncentrácie v niektorých situáciách a slabú efektivitu v zakončení,“ dodal recept na Kazachov Hipp.