Materské
- mužovi na otcovskej dovolenke by chýbajúci príjem nahrádzalo materské zo Sociálnej poisťovne, ale iba obmedzený čas
- dávka by mu patrila 14 kalendárnych dní (2 týždne) v období 6 týždňov od narodenia dieťaťa
- nárok na ňu by mal, aj keď matka poberá materské alebo rodičovský príspevok
Horná hranica
- príjem, z ktorého sa denný základ vypočíta, je obmedzený 2-násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve
- tento rok sa vychádza z priemernej mzdy v roku 2020 (1 133 €), takže maximálny denný základ sa vypočíta z príjmu 2 266 €
Výška dávky
- materské na deň tvorí 75 % denného základu poistenca
- denným základom zamestnanca je v zásade jeho priemerná denná mzda
- vypočíta sa z príjmov, z ktorých platil odvody do Sociálnej poisťovne v určitom čase pred nástupom na materskú (rozhodujúce obdobie)
- rozhodujúce obdobie závisí od toho, ako dlho je zamestnaný, zväčša ide o predchádzajúci kalendárny rok
Ocenil by som to
Juraj (25) so synom Matejom (3)
- Keď sme mali s manželkou prvé dieťa, boli sme ešte obaja študenti. Teraz už pracujem a určite by som ocenil, keby som s ňou pri druhom dieťati mohol ostať aspoň prvé dva týždne.
Dalo by sa to rozdeliť
Eva Rovenská, ministerstvo práce
- Nárok na materské si otcovia po novom budú môcť rozdeliť na dve obdobia (napr. 28 týždňov na dva týždne a 26 týždňov). To znamená, že tesne po narodení dieťaťa si bude môcť požiadať o dávku v trvaní maximálne dvoch týždňov a o zvyšok si môže požiadať neskôr. Toto obdobie dvoch týždňov sa započíta do celkového obdobia 28 týždňov (pri starostlivosti o jedno dieťa), v ktorom má otec nárok na materské aj v súčasnosti.
Len aby nedošlo k výpadku
Miriam Filová, AZZZ SR
- Rozhodne vítame, že otcovská dovolenka nepôjde z rozpočtu firiem, ale bude ju hradiť Sociálna poisťovňa z nemocenského poistenia. Výpadok zamestnancov však môže na niektorých kľúčových pozíciách a v niektorých odvetviach spôsobiť firmám problém. Je preto dôležité, aby zamestnávateľ bol v dostatočnom časovom predstihu informovaný o plánovanom výpadku, aby mohol zabezpečiť riadny chod prevádzky.