Prezidentku vohnali do pasce
Iveta Radičová, expremiérka a bývalá ministerka sociálnych vecí
Celú situáciu vnímam ako veľkú pascu a dôvod na ťažké rozhodovanie, a to z dvoch dôvodov. Ten prvý spočíva v tom, že je tu precedens porušenia ústavy, rokovacích poriadkov a smerníc zásadných pre proces predkladania zákonov. Je to otázka pre Ústavný súd, pretože to vytvára nový precedens - obísť všetky pripomienkové konania a predkladať materiály na vládu bez pripomienok.
A druhý moment, prečo ide o pascu, je ten, že okrem poskytnutia jednorazových 100 eur vybraným cieľovým skupinám sme jediná krajina v rámci EÚ, ktorá doteraz neprijala viacero potrebných opatrení proti inflácii. A teda napriek tomu, že tento prorodinný balíček nie je protiinflačný, zatiaľ je to jediná systémová pomoc, akú vláda predložila. V tom je tá pasca. Lebo vrátenie znamená odloženie.
Niečo pre sociálne slabých urobiť musíme
Vladimír Baláž, predseda Vedeckej rady Prognostického ústavu SAV
Protiinflačný balík určite nie je ideálny, ale koniec-koncov chráni určité príjmové skupiny, najmä tie najchudobnejšie. Istú finančnú pomoc je tým rodinám nutné dať, a to nielen rodinám s deťmi, ale, povedzme, aj ľuďom, ktorí žijú v hmotnej núdzi alebo zo životného minima. Tí sa totiž prepadli ozaj hlboko.
Zoberte si, že hmotná núdza je 68,80 a životné minimum 212 eur - z toho sa žije veľmi ťažko, najmä pri súčasnom raste energií a cien potravín. Tam teda musíte predsa len pridať buď nejakou jednorazovou dávkou, alebo nastaviť nejakú indexáciu tých čísel, pretože ony boli nastavené v úplne inej dobe, keď potraviny a energie boli o tretinu lacnejšie. Nie je to rada pani prezidentke, lebo to nie je moja úloha, ale jednoducho pre tieto sociálne skupiny niečo urobiť musíte - a už akým spôsobom, to je druhá vec.
Fico robil niečo podobné a vidíme, čo to napáchalo
Boris Tomčiak, ekonomický analytik
Z čisto finančného pohľadu si treba uvedomiť, že rozdávanie peňazí rodinám slovenská ekonomika v tomto roku zvládne. Deficit a zadlženie štátneho rozpočtu sa síce zvýšia, ale v najbližších rokoch bude hospodársky rast dostatočne vysoký. Nesystematické populistické výdavky z rozpočtu sú však cestou, ako sa postupne oslabuje ekonomika a podnikateľská motivácia.
Minulá vláda Roberta Fica robila podobné rozpočtové kroky a v štatistikách už môžeme vidieť, čo napáchali. Ekonomický rozmach bol slabý a prakticky sa slovenská ekonomika vôbec nepriblížila k európskemu priemeru. Cieľom k prosperite je podporovať predovšetkým podnikateľskú aktivitu, investície, výstavbu infraštruktúry, vzdelanie, vedu a výskum či kvalitné zdravotníctvo s rýchlymi procesmi.
Ľudia sa majú motivovať k tomu, aby sami hľadali riešenia a sami zlepšovali svoju životnú situáciu. Nesmú sa naučiť na to, že sa stačí chvíľu tváriť nešťastne a vláda hneď príde a rozdá peniaze zo štátneho rozpočtu.