Vetuje tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka. Jej veto sa tak netýka okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Ak parlament jej veto prelomí, obráti sa na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR. Hlava štátu o tom informovala vo svojom verejnom vyhlásení.
„Pomoc rodinám je legitímny cieľ," povedala. Zákon na jednej strane pomáha rodinám, výrazne však zasahuje do rozpočtov samospráv. Upozornila na to, že zákon s dopadmi na verejné financie vo výške 1,2 miliardy eur parlament schválil len šesť dní po jeho schválení na rokovaní vlády. Vláda tak využila skrátené legislatívne konanie, ktoré sa môže využiť len za mimoriadnych okolností. „Ak tieto dôvody naplnené nie sú a napriek tomu sa tento skrátený proces použije, môžu sa porušiť ústavné princípy právneho štátu alebo legality," povedala.
V tejto súvislosti upozornila na to, že pri častiach zákona účinných od začiatku budúceho roka nebol dôvod na zrýchlené legislatívne konanie. Inštitút skráteného legislatívneho konania parlament podľa nej v tomto prípade využil v rozpore s Ústavou SR. „Nerozporujem tie opatrenia, ktoré majú pomôcť rodinám hneď, teda od 1. júla tohto roka," povedala Čaputová.