Botanická záhrada TANAP-u v Tatranskej Lomnici je veľmi špecifické miesto! Na malej ploche tu môžete vidieť prierez tatranskou prírodou. Rastliny, ktoré by ste vo voľnej prírode prakticky nemali šancu nájsť alebo sa k nim dostať, tu máte priamo na dlani. Záhrada je otvorená od mája do konca septembra a v júli oslávi svoje 30. výročie.
Na konci Tatranskej Lomnice je areál, kde nájdete kvety, kry a stromy z celej oblasti Vysokých Tatier.
„Máme tu zhruba 1 400 vysokohorských rastlín a z toho je viac ako 100 vzácnych endemitov, ktoré sa vyskytujú len na obmedzenom území,“ prezradila botanička TANAP-u Zuzana Homolová. „Niektoré majú priamo v názve tatranský, čo znamená, že sa vyskytujú naozaj len v Tatrách. Je to napríklad mak tatranský, iskerník vysokotatranský alebo lyžičník tatranský,“ dodala botanička.
V Tatrách na mokradiach rastú aj dve mäsožravé rastliny - tučnica obyčajná a rosička okrúhlolistá. „Tatranské zvieratá a rastliny si vzájomne pomáhajú aj pri rozmnožovaní. Borovica limba by sa bez orešnice, ktorá požiera oriešky ukryté v šiškách, nevedela rozmnožovať. Limba dokáže odolávať extrémnym rozdielom teplôt. Znáša horúčavy, ale aj 60-stupňové mrazy. Dožíva sa veľmi vysokého veku - niekoľko stoviek rokov,“ poučila nás botanička. „Bolo obdobie, keď ľudia vo veľkom vykopávali tatranské rastliny. Spôsobovali tak obrovskú škodu a rastliny sa im nakoniec v záhradkách ani neujali. My im teraz ponúkame priesady, ktoré sú vypestované v našej botanickej záhrade, a je veľká šanca, že sa im u nich doma bude dariť,“ dodala záhradkárka Silvia Suraová.