Situáciu prirovnáva k situácii s elektrinou, kde vláda po dohode s elektrárňami zastropovala ceny. „Predpokladám, že bude hľadať rôzne možnosti a spôsoby, ako to urobiť aj pri plyne. Štát môže SPP nariadiť ceny, ÚRSO má takú možnosť, ale automaticky by to znamenalo, že sa dostane do straty,“ konštatuje Pišta.
Úrad to vidí na dvojnásobok
Aj ÚRSO však hovorí, že už v apríli upozornili na to, že pri pokračovaní súčasných cien energií môžu regulované ceny plynu v roku 2023 vzrásť až o 100 % oproti súčasnosti. „Ani pri maximálnom znížení distribučných poplatkov či primeraného zisku, teda ďalších zložiek koncových cien plynu, však nie je šanca na plnú kompenzáciu nárastu trhových cien na svetových burzách. ÚRSO preto podporuje aj v prípade plynu prijatie mimoriadnych opatrení na úrovni vlády SR, podobne, ako sa to stalo pri elektrine,“ povedal hovorca R. Igaz.
Vláda rieši zrušenie dane
Minister hospodárstva Richard Sulík prišiel s nápadom zrušiť na niekoľko mesiacov dočasne daň pri zemnom plyne od budúceho roka a tak cenu pre domácnosti o niečo znížiť. Minister financií Matovič s takýmto riešením zatiaľ nesúhlasí. Ani podľa odborníka by sme si tým veľmi nepomohli. Podľa analytika Pištu zníženie či zrušenie dane teda nemá na cenu pre spotrebiteľa zásadný vplyv, riešenie vidí skôr v zastropovaní. „Regulácia však musí byť transparentná a rovnaká pre všetkých, to znamená, že štát nemôže SPP prikázať, aby dal nejakú cenu a ostatným dodávateľom dovoliť cenu akúkoľvek,“ objasnil.