Tie preto majú problémy prepnúť sa do „nočného“ stavu a oddychovať. Takýmto spôsobom sa ničí celý ekosystém a rovnováha okolia. Na problém upozornil svetelný technik Hynek Medřický z iniciatívy Biele svetlo, ktorá pôsobí najmä v Českej republike. Svetlo vo večerných hodinách je tu podľa ich meraní 500-krát intenzívnejšie ako pri Mesiaci v splne.
Pri živote vo veľkomestách sa pomaly, ale isto zmazáva rozdiel medzi dňom a nocou. Pouličné lampy či rôzne reklamné nápisy žiaria, aj keď je noc. Ľudia si s týmto problémom poradiť ako-tak vedia, lenže pre kvety, stromy či hmyz môže byť umelé svetlo zničujúce. Podľa iniciatívy Biele svetlo sa pred bratislavským Auparkom nachádza neprirodzene silné umelé biele svetlo, ktoré tam ohrozuje faunu aj flóru.
„Voľne žijúce druhy si nemôžu zastrieť v spálni ako my. Biele svetlo v noci tak rozvracia ekosystémy od základov, pretože okrem iného ničí populáciu hmyzu, bez ktorej by život nebol možný. Oslabuje tiež stromy a ich schopnosť rozmnožovať sa, ničí vtáctvo, ryby a ďalšiu populáciu voľne žijúcich druhov. Je súčasťou problému, ktorý vedci pomenovali ekologický armagedon,“ upozornil vo videu na sociálnej sieti Hynek Medřický. Svetlo pri Auparku má počas noci podľa jeho meraní 130 luxov, čo predstavuje až 500-krát vyššiu svietivosť, než akú má Mesiac v splne.