Ako napísal spravodajský server The Guardian, tím vedcov z Nového Zélandu objavil tento ekosystém 500 metrov pod ľadom v ústí rieky, stovky kilometrov od okraja Rossovho šelfového ľadovca.
Vedci z univerzít vo Wellingtone, Aucklande a Otage a z ďalších odborných inštitúcií mali preskúmať, akú úlohu by ústie mohlo hrať pri topení ľadovca kvôli klimatickým zmenám. Keď sa však prevŕtali cez ľad až do rieky, ich kameru zaplavili malí tvorovia z druhu kôrovcov, kam patria napríklad homáre, kraby a roztoče.
"Chvíľu sme si mysleli, že je s kamerou niečo v neporiadku, ale keď sa zlepšilo zaostrenie, všimli sme si kŕdle článkonožcov s veľkosťou asi päť milimetrov," povedal Craig Stevens z novozélandského Národného inštitútu pre vodu a atmosféru (Niwa).
"Už sme vykonávali výskum aj v iných častiach ľadového šelfu a mysleli sme si, že už o ňom všetko vieme, ale tentoraz na nás čakalo veľké prekvapenie," dodal Stevens s tým, že výskum pôvodne zameraný na klimatické zmeny nečakane získal aj objaviteľský rozmer.
"Skákali sme radosťou, pretože to, že nám okolo vybavenia plávajú všetky tie živočích, znamená, že tam zjavne existuje dôležitý ekosystém," povedal Stevens. Vedúci projektu Huw Horgan z Viktóriinej univerzity vo Wellingtone bol prvý, kto si všimol ústie rieky, keď pri skúmaní satelitných snímok Rossovho šelfového ľadovca zahliadol ryhu v ľade.