Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.06.2022 15:38 | Správy | Zahraničné správy

Čína odmení práskačov: Komunistická strana im zaplatí slušný balík! Z orwellovských praktík mrazí

Čínska komunistická vláda bude vyplácať finančné odmeny aktívnym občanom, ktorí nahlásia potenciálne hrozby pre "národnú bezpečnosť" Číny. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na správy čínskych štátnych médií.

 Za poskytnutie informácií, ktoré by mohli viesť k odhaleniu "aktivít ohrozujúcich národnú bezpečnosť", budú môcť nahlasovatelia dostať až 100.000 jüanov (približne 14.000 eur). 

Občanov by mohli do ďalšieho nahlasovania povzbudiť aj úradné osvedčenia o takejto činnosti. Nové pravidlá odmeňovania občanov by podľa čínskeho ministerstva pre štátnu bezpečnosť mali "zjednotiť srdcia, morálku, múdrosť a silu obyvateľstva a inšpirovať verejnosť, aby podporovala a napomáhala národnej bezpečnosti".

Čínski občania môžu podľa denníka The Guardian nahlasovať potenciálne hrozby prostredníctvom telefonickej linky, internetu, bežnej pošty či osobne úradom. Ak jednu hrozbu nahlási viacero ľudí, najväčšiu odmenu dostane ten, kto o nej informoval prvý.

Peking zavádza tieto finančné odmeny pre obavy zo zasahovania zahraničných aktérov do vnútroštátnych záležitostí komunistickej Číny.

Čínska štátna televízia CCTV už v apríli uverejnila infografiku, ktorá občanov varovala pred rôznymi spôsobmi maskovania špiónov. Tí sa podľa nej môžu vydávať aj za romantických partnerov alebo za milovníkov izbových rastlín. Čína už roky vedie svojich občanov k tomu, aby boli ostražití a všetky možné ohrozenia národnej bezpečnosti oznámili kompetentným orgánom.

pokračovanie
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Americký prezident Donald Trump.
Dánsko sa sporí s USA o Grónsko, ale... Krok, ktorý mnohé štáty nevedia pochopiť
Tajné hlasovanie parlamentu.
Opozícia nesúhlasí s výsledkom tajných volieb: Hlasovanie malo byť SFALŠOVANÉ! Prebehla kontrola lístkov?
Bocian biely.
Váš Tip
Očakávaný bocianí pár priletel do Varína: Najskôr prišiel samec! Zasmejete sa, čo urobil v hniezde ako prvé
Foto
SFZ chystá opatrenia, aby nezažil medzinárodnú blamáž aj počas ME do 21 rokov: Francúzi našli dieru
Foto
Známy moderátor sa obul do slovenských fanúšikov: Kuco si TAKÚTO rozlúčku nezaslúžil!
Nový predseda NRSR, Richard Raši.
Aktualizované
Je rozhodnuté: TOTO je nový predseda Národnej rady SR!
Judge holding gavel in courtroom
Zo súdu odišiel BEZ trestu: Muž, ktorý vraždil v Ivanke pri Dunaji, je stále na slobode!
(ilustračné foto)
Národná banka varuje Slovákov: Dajte si pozor na túto POISŤOVŇU!
Parlament bude mať v stredu ceremóniu so 150 zvolenými poslancami.
Aktualizované
Poslanci volia predsedu parlamentu i šéfa jedného z výborov: Voľba je tajná!
Operátor tiesňovej linky vidí každé telefónne číslo. Foto: Soňa Zverková
Má vzniknúť nová linka pomoci: Týchto 6 ČÍSEL si zapamätajte, môžete to potrebovať!
V rebríčku najhorších slovenských jedál sa ocitli mnohé obľúbené pochúťky.
Foto
Sú toto NAJHORŠIE slovenské jedlá? Prvé miesto v rebríčku vás šokuje! Veď je takmer v každej domácnosti...
Vojaci (ilustračná fotografia).
Záhada nezvestných vojakov: Počas vojenských cvičení ZMIZLI!