Podľa jeho slov treba očakávať skôr vylepšenie sporného protokolu ako jeho spochybňovanie či "zlovoľné snahy" o jeho podkopanie.
"Namiesto toho, aby sme sa snažili vytvoriť konštruktívnu atmosféru, aby sa všetci mohli zapojiť, v skutočnosti vidíme snahy blokovať dohody alebo zavádzať nové problémy," kritizoval Martin kroky vyvíjané britskou stranou a naopak ocenil, že EÚ tvrdo pracuje na hľadaní spôsobov, ako zabezpečiť, aby vplyvy dohody o brexite boli pre občanov Severného Írska minimalizované.
Podľa jeho slov podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a jeho tím odviedli "pozoruhodnú prácu" pri počúvaní názorov podnikov a komunít v celom Severnom Írsku a majú hlboké a praktické znalosti o fungovaní protokolu.
"Povedal by som, že keby bola Nobelova cena za mier za trpezlivosť, patrila by do rúk Maroša Šefčoviča. Chcem sa mu poďakovať za rolu, ktorú zohral," povedal írsky premiér počas rozpravy s europoslancami, na ktorej sa zúčastnil aj slovenský eurokomisár.
Podľa informácií TASR sa britská vláda ešte v priebehu tohto týždňa chystá predložiť návrh zákona, ktorým chce znefunkčniť nosné časti protokolu o Írsku a Severnom Írsku. To sa prieči oficiálnemu postoju EÚ, ktorá trvá na tom, že protokol ako súčasť dohody o brexite je nemenný.