„Väčšinou vidím ľudí, ktorí rešpektujú prírodu, ale prídu aj takí, ktorí ich chytajú a vykladajú si ich až k tvári. Sú to predsa len divé zvieratá a môžu ich pohrýzť, na čo asi v honbe za čo najoriginálnejšími fotkami zabúdajú. Neraz som svedkom toho, že návštevníci vytiahnu vrecko s chrumkami, ktorými ich môžu aj ohroziť. Sme denne v strehu,“ povedal Hapl s tým, že sysle patria k ohrozeným druhom a v tomto voľnom výbehu sa im darí.
Takáto početná kolónia v prírode pritom predstavuje svetovú raritu. „Syseľ je na vyhynutie vo väčšine krajín, kde sa vyskytuje. V Česku populáciu udržiavajú v zoo, kam ich letecky dovážajú. V Maďarsku zasa majú klietkové chovy. Slovensko je v tomto jedinečné, pretože sme im na Muráni dokázali vytvoriť optimálne podmienky,“ doplnil Hapl.
Syseľ pasienkový
- Počet mláďat: 5-8
- Dĺžka: 20cm
- Zimný spánok: 6 mesiacov
- Hmotnosť: 240g
- Potrava: jačmeň a ovos, vlašské orechy, mrkva, jablko, slnečnicové semienka
Kto je Nigel Marven
Britský tvorca filmov o divokej prírode, scenárista, prezentátor a dobrodruh známy po celom svete. Až 12 rokov pracoval po boku sira Davida Attenborougha. Natočil viac ako 150 dokumentárnych filmov, navštívil všetky kontinenty a sprostredkoval divákom príbehy úžasných divokých zvierat. Posledných 10 rokov tvorí vedecké, dobrodružné a prírodopisné dokumenty s vlastnou produkčnou spoločnosťou. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení.
Najznámejšie dokumenty:
- Divoké Filipíny s Nigelom Marvenom (2017)
- Najnebezpečnejšie hady Číny (2013)
- Dobrodružstvo s jaguármi (2008)
- Prehistorický park (2006)
- Život vtákov (1998)