Spomedzi neočkovaných stúpol aj počet pacientov s ochorením ciev a vysokým krvným tlakom. Viac neočkovaných pacientov muselo po prekonaní COVID-19 vyhľadať tiež pomoc psychiatra. V tlačovej správe to uviedol Matej Štepiansky z poisťovne Dôvera.
Za normálnych okolností pribudne za rok 43 nových pacientov s ochorením srdca na tisíc obyvateľov. Zhruba podobný podiel nových pacientov pribudol počas pandémie medzi ľuďmi očkovanými proti koronavírusu. V skupine tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, pribudlo až 69 nových pacientov s ochorením srdca namiesto obvyklých 43 ľudí.
„Potvrdzuje sa, že očkovanie predstavuje nielen bezpečný spôsob, ako predísť ťažkému priebehu COVID-19, ale aj jeho prípadným následkom na kardiovaskulárnom systéme,“ konštatuje Branislav Koreň z odboru revízií a kontrol v Dôvere a dodáva, že prechod vírusu cez zničené bunky pľúc do krvného riečiska môže spôsobovať vznik žilovej trombózy, poškodenia srdcového svalu, arytmií až akútnej koronárnej choroby. "Paradoxne, práve obavami z týchto ochorení argumentovali odporcovia vakcinácie,“ spresnil Koreň.
Nárast zaznamenali analytici Dôvery aj pri ochoreniach ciev a pri vysokom krvnom tlaku. Nových pacientov s ochorením ciev bolo po prekonaní ochorenia COVID-19 viac o 42 percent. Diagnózu vysoký krvný tlak si vypočulo takmer o polovicu viac pacientov. „Medzi poistencami po očkovaní sme nepozorovali výrazne zvýšený výskyt oproti populácii ani v jednej zo sledovaných kategórií ochorení. Jedinou kategóriou, v ktorej nebol pozorovaný zvýšený výskyt u prekonaných, sú mozgové príhody,“ vysvetľuje Branislav Koreň.
Aj psychiatrické ochorenia postihli častejšie, ako je bežné, v uplynulých dvoch rokoch po prekonaní COVID-19 nezaočkovaných pacientov. Branislav Koreň upozorňuje, že zdravotnícky systém sa bude musieť v nasledujúcom období vyrovnať aj s pacientmi, ktorých trápi takzvaný dlhý covid alebo postcovidový syndróm. Len zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorej kmeň predstavuje jednu tretinu celej slovenskej populácie, eviduje 60-tisíc pacientov bojujúcich s dlhým covidom.