Šéfka Za ľudí Veronika Remišová dodáva, že bez SaS to nefunguje dobre. „Mali by sa normálne zúčastňovať na koaličných radách, aby sa osobné spory neriešili v médiách,“ odkázala. Matovič ponúkol ako riešenie sporov vo vláde aj to, že by sa koaličné rady a dokonca aj zasadnutia vlády prenášali naživo a každý by ich tak mohol vidieť. „Jedna, druhá kamera, a je po problémoch na Slovensku,“ povedal s tým, že v súčasnosti sú koaličné rady „čistá psychiatria“.
Vo vzduchu tak visí scenár, ktorý už prešiel napríklad pri Matovičovom balíčku. Vládna koalícia pod vedením Matoviča by sa už nespoliehala na hlasy poslancov SaS, tí by podporu pre koaličné zákony poskytovali podľa svojho uváženia a v OĽaNO by sa uchádzali o podporu poslancov ĽSNS či rôznych nezaradených. „Poslanci by mali hlasovať úplne slobodne, v súlade so svojím svedomím a presvedčením,“ obhajuje Matovič.
Ako to môže vyzerať
1. scenár
19 poslancov SaS bude podporovať len vybrané návrhy a nebudú sa viazať ani koaličnou zmluvou
2. scenár
Pri každom zákone sa bude OĽaNO spoliehať na podporu nezávislých poslancov alebo opozície bez SaS
Nie je nikto, kto by zastavil Matoviča
Michal Vašečka, sociológ
- Ani ľudia, ktorí majú informácie zo zákulisia, netušia, ako sa to celé môže skončiť. Nepoznáme totiž to najdôležitejšie v rovnici - čo všetko ešte prinesie Igor Matovič, človek, ktorý je v celej tejto hre najvplyvnejší, najmenej predvídateľný a nie je nikto, kto by ho dokázal zastaviť.
Sme svedkami voľnej jazdy, ktorá nemá pravidlá hry, a svojím spôsobom sa táto krajina stala rukojemníkom tohto človeka. Zároveň však platí, že v tej vládnej koalícii je veľká snaha ju udržať. Je preto predpoklad, že to môže vydržať ešte pomerne dlho. Na druhej strane, toľko sa chodí s krčahom po vodu, až sa rozbije.
Sas - 19 poslancov
Za ľudí - 4 poslanci
OĽaNO - 48 poslancov
Sme Rodina - 17 poslancov
Spolu - 69 poslancov
Potrebujú - 76 poslancov