V roku 1708 potrebovalo Španielsko peniaze na vedenie vojen v Európe. Zhromaždilo preto flotilu troch vojenských galeón a 14 obchodných lodí, ktoré vyrazili na cestu z Portobela v Paname. Pri ostrove Barú neďaleko kolumbijskej Cartageny však Španielov dostihla britská flotila piatich vojnových lodí.
Španieli sústredili väčšinu prepravovaného pokladu na dve najväčšie lode. Jednou z nich bola San José, na ktorej počas bitky vybuchol sklad pušného prachu. Galeóna sa okamžite potopila a zo 600 členov posádky sa zachránilo iba 11. Briti síce bitku vyhrali, ale veľmi sa netešili, keďže nezískali skoro žiadnu korisť. Poklad, na ktorý si robili zálusk, ležal na morskom dne nerušene 300 rokov.
Až v roku 2015 kolumbijské vojenské námorníctvo oznámilo, že vrak San José našlo. Jeho presná lokalita je však predmetom prísne stráženého štátneho tajomstva. Vlastníctvo lode si totiž stále nárokuje aj Španielsko a zaujímajú sa o ňu aj súkromní hľadači.
Kolumbijské námorníctvo podniklo tento rok štyri misie, pri ktorých vrak v hĺbke 950 metrov nasnímal podmorský robot. Výsledkom sú doposiaľ najlepšie zábery, na ktorých vidno kanóny vyrobené v roku 1655 v Seville, zlaté mince, prednú časť lode a dokonca aj nerozbitú súpravu čínskeho porcelánu.
Kolumbijský prezident sa vyjadril, že vrak zatiaľ chránia neporušený, ale v budúcnosti chcú predmety z neho vyzdvihnúť. V okolí San José teraz našli ďalšie dva vraky - galeónu z rovnakého obdobia a jednu loď o sto rokov mladšiu z čias kolumbijskej vojny za nezávislosť od Španielska.
Galeóna San José
- postavená: 1697 - 1698
- potopená: 8. júna 1708
- tonáž: 1 200 t
- výzbroj: 64 kanónov
- posádka: 600 mužov
- náklad: zlato, striebro a smaragdy za 16 mld. €
Fotografie pokladu nájdete v našej galérii.