Zdravotníctvu hrozí vážny problém, ktorý môže ohroziť ľudské životy. Globálny nedostatok čipov ohrozuje výrobu život zachraňujúcich zdravotníckych zariadení a systémov. Priemysel medicínskych technológií dostáva len 1 % súčasnej celkovej ponuky čipov. Keďže systémy zdravotnej starostlivosti riešia nevybavené prípady pacientov spôsobené pandémiou, očakáva sa, že dopyt po týchto čipoch sa medzi rokmi 2021 až 2028 zdvojnásobí. Európska komisia vydala odporúčanie členským štátom, aby riešili nedostatok čipov a uprednostňovali dodávky pre sektor zdravotníctva.
Čipy sú často označované ako mozgy poháňajúce moderné technológie. Tieto malé zázraky sú základnými komponentmi životne dôležitých lekárskych zariadení a systémov, ako sú ultrazvukové zariadenia, ktoré skúmajú vývoj nenarodeného dieťaťa, defibrilátory, ktoré reagujú na náhlu zástavu srdca a monitory pacienta, ktoré hodnotia vitálne funkcie pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Neprijatie opatrení na riešenie problémov s dodávkou čipov v odvetví medicínskych technológií by mohlo spôsobiť vážny nedostatok týchto zariadení a mnohých ďalších.
Nedostatok čipov prichádza v čase, keď sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti pod čoraz väčším tlakom, spôsobeným napríklad starnutím populácie a nárastom chronických ochorení. V súčasnosti je viac pacientov a čoraz väčší nedostatok personálu. Mnohí z nás zažili dôsledky tohto tlaku, ako sú dlhé čakacie lehoty a vplyv na zamestnancov, ktorí sa snažia zvládať pracovné zaťaženie. Digitálna transformácia zdravotníctva do značnej miery závisí od technológií a systémov, ktoré potrebujú čipy. Preto sa musíme vyhnúť situácii, kedy nedostatok čipu túto transformáciu vykoľají.
Pandémia COVID-19 odhalila a dokonca zhoršila mnohé problémy v zdravotníctve. Zároveň tiež ukázala, ako nové technológie pomáhajú formovať efektívnejšie poskytovanie starostlivosti. Napríklad pokroky vo virtuálnej starostlivosti a inteligentných technológiách umožňujú zdravotníkom monitorovať a liečiť pacientov mimo nemocničných múrov. Takýto technologický vývoj môže pomôcť pri formovaní budúcnosti v zdravotníctve, ktoré sa môže viac zamerať na domácu starostlivosť a prevenciu.