Tiež na navrhovanie kandidátov do medzinárodných súdov či na vykonávanie dohľadu nad majetkovými pomermi sudcov.
"Súdna rada bude zákonnými prostriedkami chrániť sudkyne a sudcov pred akýmkoľvek zneužívaním prostriedkov disciplinárneho a trestného konania," vyhlásil Mazák s tým, že rada bude trvať aj na výsadnom postavení v legislatívnom procese týkajúcom sa súdnictva.
"Počet novelizačných zásahov do zákona o Súdnej rade, ale aj do Ústavy SR sám o sebe potvrdzuje legislatívnu neistotu pri hľadaní viacerých odpovedí spojených s inštitucionálnym zaradením Súdnej rady a jej fungovaním ako ústavného orgánu," zdôraznil. Pripomenutie výročia vzniku vníma Mazák ako príležitosť zamyslieť sa nad otáznikmi a možnými riešeniami problémov súvisiacich s ústavným a zákonným postavením rady.
"Hneď po svojom vzniku bola poznačená, tak ako to konštatoval vo svojom náleze Ústavný súd SR, porušením ústavnosti pri voľbe kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR," podotkol s tým, že nasledovalo niekoľko rokov relatívneho pokoja a práce.
"Po tomto období však Súdna rada vykonávala svoje kompetencie v režime, ktorý viedol k pomerne silnej, avšak neúčinnej kritike jej postupov a rozhodnutí. Takmer každý kritický a oponujúci hlas v Súdnej rade bol programovo odmietaný," zdôraznil. Roky 2018 až 2020 zas predstavovali podľa jeho slov viaceré výzvy. "Odhaľovanie korupcie a toxických vzťahov v súdnictve zasiahlo do istej miery aj Súdnu radu a v konečnom dôsledku viedlo k podstatnej zmene jej zloženia," dodal Mazák.