Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková poukázala na veľa legislatívnych miest, kde sa musí Súdna rada zariadiť sama. "Ostali napríklad nezadefinované predpoklady sudcovskej spôsobilosti. Prosím, vnímajte to ako výraz dôvery v schopnosť Súdnej rady aplikovať tieto ustanovenia samostatne a primerane. Určovať ich význam na pozadí vlastnej vôle a skúsenosti," povedala.
Slávnostné podujatie sa v piatok uskutočňuje v Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca. Skladá sa z dvoch blokov. Doobedie je venované diskusii o formovaní a zrode ústavnej úpravy Súdnej rady či o modeloch správy justície. Druhý blok tém otvára otázku statusu člena Súdnej rady, otázku sudcovskej etiky i systému deľby súdnej moci.
Súdna rada SR je ústavný orgán sudcovskej legitimity tvorený 18 členmi, predsedom a podpredsedom. Jedného člena volia sudcovia Najvyššieho súdu SR a Najvyššieho správneho súdu SR. Osem členov z radov sudcov volia sudcovia ostatných súdov. Po troch členov dodávajú Národná rada (NR) SR, prezident SR a vláda SR.
Do jej kompetencií okrem iného patrí kontrola súdnictva, prijímanie stanovísk o spĺňaní predpokladov sudcovskej spôsobilosti či rozhodovanie o pridelení a preložení sudcov. Vykonáva tiež dohľad vo veciach majetkových pomerov sudcov. Predkladá tiež vláde návrhy kandidátov na sudcov, ktorí by mali pôsobiť za SR v medzinárodných súdnych orgánoch.