Mesto chce takto predchádzať vzniku čiernych skládok. Uvažuje sa aj o rozmiestnení fotopascí. Vo viacerých mestských častiach totiž po jarnom upratovaní našli kopy trávy a konárov vyhodené na voľnom priestranstve. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková s tým, že obyvatelia sa vyhadzovaním odpadu mimo nádob dopúšťajú priestupku.
Veľkoobjemové kontajnery v tomto roku v meste rozmiestnili od 28. marca a k dispozícii boli do 4. apríla. Na niektorých miestach sa ešte pred týmto obdobím našiel vyhodený odpad, ktorý bolo nutné odstrániť. "Počas celého týždňa sme plné kontajnery vyvážali a prázdne ich vracali späť. Liptovskomikulášania sa týmto spôsobom zbavili 330 ton odpadu. Problém nastal, keď sme po týždni kontajnery odviezli. Ľudia odpad naďalej vozili na miesta, kde boli predtým rozmiestnené," uviedla hovorkyňa.Mesto má zo zákona povinnosť rozmiestniť veľkoobjemové kontajnery na biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a tiež objemný odpad dvakrát za rok, vždy na jeden deň. V Liptovskom Mikuláši ich môžu obyvatelia využívať týždeň počas jarného a týždeň počas jesenného upratovania.
Problémové sú podľa hovorkyne aj niektoré kontajnerové stojiská pri bytových domoch. Preplneným kontajnerom na separovaný zber sa dá predísť stláčaním odpadu. Obyvatelia takto ušetria priestor a nádoby sa tak rýchlo nezaplnia. "Všetko, čo sa vyhodí vedľa kontajnera, sa stáva čiernou skládkou. Smetiari nie sú povinní automaticky upratovať odpad naokolo a dokonca by to robiť ani nemali. Likvidáciu takejto čiernej skládky preto musí mesto tiež zabezpečiť zvlášť," dodala Čapčíková s tým, že ročne to mesto stojí desiatky tisíc eur.