Predtým slúžili na zaklínací rituál, ako podobizeň niekoho, komu chce človek ublížiť. V dnešnej dobe je ale tento rituál, okrem japonských hororov a animovanú tvorbu, pomerne vzácny. Od začiatku minulého mesiaca sa však wara ningjo objavujú pribité na stromoch v areáli siedmich svätýň v meste Macudo, asi 20 minút východne od centra Tokia. Na hlave každej z nich je pripevnená fotografia tváre ruského prezidenta Vladimíra Putina, informoval server Japan Today. Prípad prešetruje miestna polícia.
Samotný rituál funguje tak, že majiteľ neničí bábiku priamo, ako je to pri voodoo, ale musí ju pribiť na strom vo vnútri šintoistickej svätyne medzi jednou a treťou hodinou rannou. Štandardná kliatba wara ningjo má adresátovi privodiť smrť.
Pre prípad, že by duchovia, ktorí majú podľa mýtu kliatbu vykonávať, nepoznali ruskú hlavu štátu od pohľadu, prinajmenšom jedna z bábik, tá nájdená vo svätyni Kanegasaku Kuamano v Macude, mala vo vnútri zložený papierik s Putinovým celým menom, aktuálnym vekom a dátumom narodenia, všetko napísané v japončine, a tiež odkaz "Modlitba za jeho smrť".
Ani pred prebiehajúcou ruskou inváziou na Ukrajine nebol Putin medzinárodne populárnym politikom a prebiehajúci konflikt jeho imidž v Japonsku nijako nezlepšil. Avšak je podľa Japoncov šokujúce, že niekto pri politických protestoch používa takéto metódy. "Majú kliatby wara ningjo taký dosah, aby zasiahli ľudí v zámorí?" reagoval jeden z japonských užívateľov twittera.
V šintoistickom náboženstve je príroda považovaná za svätú a najmä stromy vo svätyni sú často uctievané ako posvätné. Napríklad vo svätyni Kanegasaku Kuamano bola bábika nájdená pribitá na gáfrovom strome, ktorý je starý viac ako 200 rokov a predchádzal aj samotnej svätyni. Kňazi a správcovia svätyne žiadajú, aby ten, kto rituály vykonáva, toho zanechal. Hoci samotné prekliatie podľa japonského práva nie je trestné, miestna polícia vyšetruje tieto incidenty ako trestné činy nedovoleného vniknutia a vandalizmu.