V opačnom prípade by krajiny v Ázii a najmä v Afrike čelili "akútnej a vážnej potravinovej kríze a hladomoru", povedal v sobotu podľa agentúry AFP vo videoposolstve na diskusnom fóre Šangri-La v Singapure.
Nedostatok potravín "nevyhnutne povedie k politickému chaosu, ktorý môže viesť k pádu mnohých vlád a mnohých politikov," varoval Zelenskyj. Vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zabezpečilo opätovné plné uplatňovanie medzinárodného práva.
Námestník ukrajinského ministra pre poľnohospodársku politiku a potravinárstvo Taras Vysockyj v tejto súvislosti v sobotu v rozhovore pre ukrajinskú televíziu podľa agentúry Reuters povedal, že v skladoch v čiernomorskom prístave Mykolajiv, ktoré boli zničené uplynulý víkend pri ostreľovaní ruskou armádou, mohlo byť uskladnených 250 000 - 300.000 ton obilnín, najmä pšenice a kukurice.
Rusko a Ukrajina sú dvaja najdôležitejší vývozcovia obilia na svete. V medzinárodnom meradle existujú obavy, že blokáda vývozu obilia z Ukrajiny v dôsledku ruskej invázie by mohla vyvolať globálnu potravinovú krízu. V ukrajinských prístavoch uviazli desiatky kontajnerových lodí, ktoré blokuje ruská armáda.
Kyjev v súčasnosti rokuje s OSN, Tureckom a ďalšími krajinami o spôsoboch obnovenia vývozu obilia. OSN a niektoré štáty navrhujú vytvorenie koridoru pre lode.
Ukrajina tiež obviňuje Rusko z krádeže veľkého množstva obilia. Moskva naopak tvrdí, že za rast cien potravín môže Kyjev, pretože odmieta odmínovať svoje prístavy. Ukrajina sa bráni, že míny rozmiestnila na ochranu pred ruskými vojnovými loďami.