Bornová vo večernom vyjadrení tiež nepriamo varovala voličov pred podporou ľavicovej koalície Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES), ktorá podľa prognóz zviedla vyrovnaný súboj s Macronovou koalíciou Spolu (Ensemble).
"Nemôžeme riskovať nestabilitu," povedala predsedníčka vlády s tým, že jej centristická aliancia bude bojovať proti extrémom. "Našou prvou spoločnou úlohou je presvedčiť ľudí, aby sa vrátili k volebným urnám," dodala Bornová s výzvou, aby v druhom kole o týždeň hlasovali aj ľudia, ktorí túto nedeľu do volebných miestností neprišli. Účasť na prvom kole totiž dosiahla len asi 47,7 percenta.
Líder novej ľavicovej koalície NUPES Jean-Luc Mélenchon vyhlásil, že výsledky prvého kola sú jasnou porážkou pre Macrona. "Vzhľadom na tieto výsledky a mimoriadnu príležitosť, ktorú predstavujú pre naše životy a budúcnosť našej vlasti, vyzývam ľudí, aby budúcu nedeľu zaplnili volebné miestnosti a raz a navždy odmietli katastrofálne projekty Macronovej väčšiny," povedal Mélenchon.
Aktualizované prognózy pripisujú ľavicovému táboru 25,6 až 26,1 percenta hlasov, čo je tesný náskok pred Macronovým táborom s odhadovaným ziskom 25,2 až 25,6 percenta. Vzhľadom na komplikovaný volebný systém, ktorý spôsobuje sčasti veľké rozdiely medzi podielom hlasov a rozdelením kresiel v parlamente, však prognózy predpokladajú jasnejšie vedenie vládnucich centristov v druhom kole.
V parlamentných voľbách vo Francúzsku sa rozhoduje o 577 kreslách v Národnom zhromaždení, dolnej komore zákonodarného zboru. Väčšina kandidátov získava mandát až v druhom kole a väčšinový volebný systém znamená, že sa v konečnom dôsledku počítajú v jednotlivých volebných obvodoch len hlasy víťazov.
Prieskumné inštitúty vychádzajú z toho, že koalícia Spolu dokáže získať viac hlasov kandidátov, ktorí v prvom kole neuspeli. Napriek tomu sa Macron musí obávať o možnú stratu väčšiny, čo by mu značne sťažilo vládnutie.