Internetom koluje množstvo dezinformácií o výžive. Existujú rôzne tvrdenia o tom, kedy a ako by ste mali konzumovať ovocie, ako aj o tom, kto by sa mu mal úplne vyhýbať. Uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela sa pozrel na tie najčastejšie vyjadrenia a vyvracia ich.
Proti ovociu broja najmä pokútni odborníci na výživu či chudnutie. Nikto nepopiera, že ovocie obsahuje cukor, ale na vec sa treba pozrieť zo širšieho uhla. „Dôležitý je aj druh ovocia, ktoré jete,“ vysvetľuje gastroenterológ Ladislav Kužela a pokračuje: „Pre ľudí s cukrovkou je lepšie vyhľadávať ovocie s nízkym glykemickým indexom, teda vyhľadávať ovocie, ktoré vám pomalšie zvýši hladinu cukru v krvi.“ Nanešťastie netreba zase očakávať zázraky. Ako odborník vysvetľuje, „neexistuje žiadny dôkaz, že konzumácia ovocia nalačno ovplyvňuje dlhovekosť, únavu alebo tmavé kruhy pod očami“. Ako to teda s ovocím naozaj je?
1. Ovocie jedzte vždy nalačno
Mýtus tvrdí, že konzumácia ovocia s jedlom spomaľuje trávenie a spôsobuje, že jedlo kvasí v žalúdku. Tvrdí sa tiež, že konzumácia ovocia s jedlom spôsobuje plynatosť a nepohodlie.
Pravda
- vláknina v ovocí môže spomaliť uvoľňovanie potravy z vášho žalúdka
- v žiadnom prípade ho však nespomalí tak, aby sa jedlo v žalúdku „pokazilo“
- spomalenie vyprázdňovania žalúdka je vo všeobecnosti dobrá vec, lebo sa dlhšie cítite sýti
2. Konzumácia ovocia pred alebo po jedle znižuje jeho nutričnú hodnotu
Podľa tohto mýtu, ak budete jesť ovocie tesne pred jedlom alebo po jedle, živiny sa akoby stratia.
Pravda
- keď jete jedlo, žalúdok funguje ako rezervoár, z ktorého sa uvoľňujú iba malé množstvá
- získavanie živín je pre tráviaci systém úplne jednoduchou prácou bez ohľadu na to, či jete ovocie nalačno alebo spolu s jedlom