Zamestnanci sa už nevedia dočkať chvíle, keď aspoň načas odložia pracovné povinnosti bokom. Aj keď na oddych majú právo, to, kedy si ho môžu dopriať, závisí nielen od nich. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať aj na úlohy zamestnávateľa. Prečítajte si, na čo všetko máte nárok a čo musíte urobiť.
1. Aká dlhá dovolenka mi patrí?
20 dní - Základná celoročná výmera dovolenky je najmenej 4 týždne.
25 dní - Ak máte alebo tento rok budete mať 33 rokov, patrí vám minimálne 5 týždňov. - Aj zamestnanec mladší ako 33 rokov, ktorý sa trvale stará o dieťa, má nárok aspoň na 5 týždňov.
40 dní - Ak ide o pedagogického zamestnanca, vysokoškolského učiteľa či vedca, tak je to najmenej 8 týždňov.
2. Odkedy mám nárok?
Dovolenka za kalendárny rok - Ak máte stále toho istého zamestnávateľa a tento rok ste odpracovali aspoň 60 dní, máte nárok na dovolenku v celoročnej výmere. Ak uňho neodpracujete celý kalendárny rok, za jeden mesiac vám patrí 1/12 z nej.
Dovolenka za odpracované dni - Ak ste v jednej firme neodpracovali ani 60 dní, za každých 21 odpracovaných dní máte nárok na 1/12 celoročnej výmery.
3. Ako postupuje zamestnávateľ?
Zákonník práce uvádza, že čerpanie dovolenky zamestnávateľ určuje podľa plánu dovoleniek, a to tak, aby ju zamestnanec mohol vyčerpať spravidlavcelku a do konca roka. Dokonca vám musí umožniť vziať si aspoň 4 týždne v jednom kalendárnom roku, ak nič tomu nebráni. Dovolenku môžete čerpať aj po častiach, ale aspoň jedna časť musí byť najmenej dva týždne, ak sa nedohodnete inak.
4. Čo musím urobiť?
V zásade nič, len si vypísať tzv. dovolenkový lístok a ísť s ním za nadriadeným. V malých fi rmách či tam, kde by mohli mať problém s vašou neprítomnosťou, je dobrým zvykom dohodnúť sa s kolegami.