V relácii Českej televízie Události, komentáře o tom hovorila psychologička z Palackého univerzity v Olomouci Romana Mazalová a redaktorka Mladej fronty DNES (MF Dnes) Julie Mahlerová. TASR správu prevzala z webu Českej televízie.
Klasických "šmejdov" predávajúcich nepotrebný tovar najmä dôchodcom je teraz menej. Aktuálne na trhu pôsobia rôzni kouči, mentori či lektori sľubujúci napríklad liečbu duše. Podľa psychologičky Mazalovej to spôsobilo obdobie covidu a najmä to, že mnoho ľudí s psychickými problémami sa nedostalo k profesionálnej psychologickej starostlivosti.
Redaktorka Julie Mahlerová, ktorá sa zaoberala podvodmi najmä na matkách, považuje zvýšený záujem ľudí o svoje vnútro za pozitívny. Problémom je to, že ľudia často nedokážu rozoznať reálnu pomoc od podvodníkov, ktorí len zneužívajú ich dôveru. Ak človek nie je so svojím životom spokojný, šmejdom ľahko podľahne, myslí si psychologička Mazalová.
"Ezošmejdi" ponúkajú ľuďom, že vyriešia ich vzťahové, zdravotné či psychické problémy. Používajú na to rôzne manipulatívne techniky, rituály či ceremónie, ktoré z dlhodobého hľadiska nič nevyriešia a problémy len prehĺbia. Ľudia však majú radi jednoduché riešenia. Radšej podvodníkom zaplatia a očakávajú, že sa budú mať lepšie. Skutočne na sebe pracovať a dokázať niečo je už zložitejšie, zdôrazňuje psychologička.