Kvalitnejšia a presnejšia predpoveď počasia nám dokáže nielen zjednodušiť každodenný život, ale podľa novej štúdie amerického Národného ústavu pre oceán a atmosféru (NOAA) môže ušetriť aj peniaze.
Energetickým firmám, a tým aj koncovým užívateľom veternej energie, môže priniesť len v USA úsporu 150 miliónov dolárov ročne. Náklady na elektrinu získavanú z vetra klesli vďaka účinnejším turbínam, ale stále majú v oblasti obnoviteľných zdrojov jeden veľký nedostatok, a to je ich nestálosť. Na rozdiel od uhoľných a plynových elektrární môžu veterné a solárne farmy vyrábať len toľko energie, koľko im dovolí počasie. Presné predpovede počasia sú kľúčové pre energetické firmy, aby mohli plánovať, koľko energie budú mať v daný deň k dispozícii. Veterná energia rýchlo rastie a v súčasnosti pokrýva v USA takmer 10 % elektriny.
Aby sa predišlo výpadkom, snažia sa energetické spoločnosti neustále vyrovnávať ponuku energie s dopytom. A práve tu prichádzajú na rad predpovede počasia. Pokiaľ predpovedajú veterný deň, energetické spoločnosti počítajú s tým, že budú môcť túto energiu využiť na uspokojenie dopytu spotrebiteľov. Obvykle si vyberajú cenovo najdostupnejší zdroj energie a vietor je v USA jedným z najlacnejších.
Obnoviteľné zdroje sú v súčasnosti vo väčšine krajín sveta lacnejšie ako fosílne palivo. Pokiaľ však predpovede varujú pred slabým vetrom, naplánujú energetické spoločnosti čerpanie energie z iných, potenciálne drahších zdrojov. Ak je k dispozícii menej veternej energie, ako sa pôvodne predpokladalo, sú energetické spoločnosti nútené platiť vysoké ceny za krátkodobý nákup elektriny, aby uspokojili dopyt zákazníkov. Naopak, ak je k dispozícii viac veternej energie, ako sa predpokladalo, nemusí energetická spoločnosť zbytočne nakupovať drahšiu elektrinu napríklad z uhoľnej elektrárne. Náklady spojené so zlými predpoveďami počasia sa zvyčajne prenesú na zákazníkov v podobe vyšších účtov za elektrickú energiu.
Predpovede počasia sa, našťastie, vďaka špecializovanému výskumu zlepšili. V roku 2015 zahájilo americké ministerstvo energetiky štvorročný výskum atmosférických procesov, ktoré ovplyvňujú predpovede veternej energie. Na základe tohoto výskumu vznikol meteorologický model, ktorý poskytuje hodinové predpovede veterných podmienok. Model nazvaný High Resolution Rapid Refresh (HRRR) bol od roku 2015 niekoľkokrát aktualizovaný.