Neustále sa zväčšuje rozdiel medzi dopytom po transplantáciách pečene a počtom dostupných orgánov. Prevratnou svetovou novinkou sa stal postup lekárov, keď ošetrili poškodenú ľudskú pečeň a konzervovali ju v prístroji tri dni predtým, ako bola úspešne transplantovaná pacientovi. Pacient sa po transplantácii rýchlo zotavil, bez akýchkoľvek známok poškodenia pečene, alebo odmietnutia nového orgánu a rok po operácii zostáva zdravý.
Výskumníci tvrdia, že tento vývoj môže zachrániť životy, pretože technológia by mohla zvýšiť počet orgánov dostupných na transplantáciu a umožniť naplánovanie operácie niekoľko dní vopred. Keďže klinickou praxou je uchovávať pečeň darcu pred transplantáciou nie dlhšie ako 12 hodín v chlade, počet orgánov, ktoré možno priradiť príjemcom transplantátov, je obmedzený.
Pierre-Alain Clavien, riaditeľ Oddelenia viscerálnej chirurgie a transplantácie Univerzitnej nemocnice v Zürichu, a jeho kolegovia vyskúšali udržať ľudskú pečeň počas troch dní mimo tela pomocou prístroja, ktorý vykonáva techniku známu ako normotermická perfúzia ex situ. Táto technika spočíva v tom, že orgán je zásobovaný krvnou náhradou pri normálnej telesnej teplote, keď je mimo tela. Stroj čo najpresnejšie napodobňuje ľudské telo, aby poskytoval ideálne podmienky pre ľudskú pečeň.
Podľa štúdie tím ošetril pečeň v prístroji rôznymi liekmi, vďaka čomu bola vhodná na transplantáciu, aj keď pôvodne na tento postup nebola schválená. Pečeň bola transplantovaná pacientovi, ktorý trpel niekoľkými vážnymi ochoreniami pečene, vrátane konečného štádia ochorenia pečene a rakoviny pečene. Tím vedcov zistil, že transplantovaný orgán fungoval normálne, s minimálnym zranením, keď sa prietok krvi z vnútorných ciev vrátil. Základné imunosupresíva boli podávané iba počas prvých šiestich týždňov po operácii.