Aj pre snahu hľadať cestu zmierenia sa podľa politologičky Čaputová často stáva terčom nevyberavých útokov z takmer celého politického spektra. "Na druhej strane pri niektorých kontroverzných otázkach jej snaha byť prezidentkou všetkých niekedy hraničí s pokusom vyhovieť všetkým, a to v konečnom dôsledku komplikuje vnímanie jej politiky a aj podporu v spoločnosti," poznamenala.
Oproti obdobiu krátko po zvolení sú kroky a rozhodnutia prezidentky vnímané oveľa politizovanejšie, ako to bolo krátko po jej zvolení, hovorí Malová. Pripisuje to nesmiernej polarizácii spoločnosti a radikalizácii časti opozície a jej stúpencov. "Niekedy, ako v prípade obrannej zmluvy s USA, jej ústretové kroky voči rozdielnym názorom a opozičným útokom sú vykladané ako slabosť, a to napokon vedie k spochybneniu hodnôt, ku ktorým sa hlási," komentovala pre TASR.
Pri vojne na Ukrajine sa podľa politologičky prezidentka stala v rámci zahraničnej politiky pozitívnym hlasom a svojimi krokmi sa snažila pomôcť obratu imidžu Slovenska v zahraničí. "Aj tu by však mohla byť adresnejšia a pomôcť získať verejnú mienku, aby bolo jednoduchšie zamestnávať a vzdelávať ľudí, ktorí ušli pred vojnou a nemajú sa kde vrátiť. Náš byrokratický systém kladie viac prekážok, a to aj v porovnaní s Českom a Poľskom. Aj tu potrebujeme zásadnú zmenu a prezidentka ju môže iniciovať," uviedla.