"Dôležité z môjho pohľadu je to, čo navrhujeme ako druhú dôležitú oblasť, a to je apel na britskú vládu, aby sme sa vrátili späť k rokovaniam a aby sme hľadali riešenia v rámci toho právneho rámca, ktorý sme spoločne vytvorili, to znamená v rámci protokolu a v rámci zmlúv, ktoré sme podpísali ani nie pred dvoma rokmi," opísal situáciu Šefčovič.
Pripomenul, že EÚ opakovane dokazovala, že má vôľu znižovať administratívnu záťaž, ktorá vznikla po vystúpení Británie z EÚ, keď provincii Severné Írsko zostal prístup k jednotnému trhu EÚ. "Ukázali sme, že to nenechávame len v politickej rovine, ale máme aj konkrétne právne riešenia, ako sa dajú tieto problémy vyriešiť rýchlo a tak, aby to dávalo právne záruky aj do budúcnosti," vysvetlil. To je dôležité nielen pre obyvateľov a podniky Severného Írska, ale aj pre investorov, ktorí potrebujú mať právnu istotu pre svoju činnosť.
Šefčovič pred zástupcami médií upozornil, že tak ako EÚ a Británia vyriešili spolu otázku dodávok liekov pre Severné Írsko, podobne rýchlo by sa dali vyriešiť aj zostávajúce otázky, ktoré ťažia ľudí v tejto provincii, a to všetko pri dodržaní medzinárodného práva a znenia uzavretých zmlúv. Politickú vôľu by však musel preukázať aj Londýn.
Eurokomisia v stredu vyzvala Spojené kráľovstvo, aby urýchlene prijalo nápravné opatrenia na obnovenie súladu s podmienkami protokolu, pričom britská vláda má dva mesiace na to, aby odpovedalo na listy z Bruselu.