„Naša reakcia na drastickú zmenu bezpečnostného prostredia v dôsledku ruskej imperialistickej rozpínavosti musí byť silná, rozhodná a vierohodná. To si medzi spojencami vyžaduje skutočný prejav vôle brániť sa navzájom a nevytvárať tak priestor na žiadne pochybnosti,“ poznamenal minister Naď. Témou rokovaní bola aj príprava nadchádzajúceho samitu NATO v Madride.
Šéf rezortu obrany SR od samitu v Madride očakáva, že bude predstavovať strategický míľnik v dlhodobej adaptácii aliancie. „Odstrašenie a kolektívna obrana je pre nás prioritou. V novej Strategickej koncepcii NATO by preto mali mať tieto dva princípy výsostné miesto,“ uviedol minister Naď. Dodal, že súčasná bezpečnostná situácia vyžaduje, aby sa predsunutá prítomnosť odstrašenia spojeneckých síl na východnom krídle aliancie stala trvalou predsunutou obranou, a to vrátane nárastu jej rozsahu, pripravenosti a zvýšených obranných spôsobilostí.
Ministri obrany členských štátov NATO absolvovali v stredu večer taktiež rokovanie v rámci tzv. Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny, kde spoločne s predstaviteľmi ďalších krajín z celého sveta hovorili o napredovaní v dodávkach vojenskej techniky i pokroku v koordinácii dodávanej pomoci. Pri tejto príležitosti minister Naď informoval, že Slovenská republika darovala Ukrajine päť vrtuľníkov a muníciu, ktoré sú po bezpečnom odovzdaní už v užívaní ukrajinských ozbrojených síl. Táto pomoc bude preplatená z Európskeho mierového nástroja.