Západné krajiny sa na tom podľa Macrona dohodli z obavy, aby neboli vtiahnuté do vojny s Ruskom. "Pomáhame Ukrajine brániť sa, ale nevstupujeme do vojny s Ruskom, a preto bolo dohodnuté, že určité zbrane - najmä útočné lietadlá či tanky - nebudeme dodávať. (Ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj si je tejto dohody vedomý, "povedal Macron podľa denníka Ukrajinska pravda. Macron podľa listu RBK-Ukrajine objasnil, že spomínaná dohoda je "takmer oficiálna".
Francúzsky prezident pripomenul, že Západ už dodal Ukrajine niektoré zbrane a muníciu a teraz začali dodávky aj samohybných húfníc Caesar francúzskej výroby. "Umožní to ukrajinským silám väčšiu pohyblivosť a ničiť nepriateľa z veľkej vzdialenosti," povedal.
Ukrajinská pravda pripomenula, že v máji presiahli na verejnosť správy, že sa Biely dom dohovára s Ukrajinou na obmedzeniach ohľadom použitia amerických zbraní. Tieto obmedzenia sa majú vzťahovať predovšetkým na ciele ležiace hlboko v Rusku. Americký prezident Joe Biden vtedy - na pozadí diskusií o dodávkach ďalekonosných zbraní, predovšetkým raketometov - vyhlásil, že USA sa nechystajú Ukrajine dodať rakety, schopné ničiť ciele na ruskom území. Avšak USA nakoniec schválili, že odovzdajú Ukrajine štyri moderné raketomety HIMARS, ktoré by mali doraziť do konca júna, dodal denník.
Denník RBK-Ukrajina poznamenal, že o nepísanej dohode nedodávať Ukrajine bojové lietadlá predtým informovala nemecká agentúra DPA, a dodal, že kvôli tomu sa napokon Poľsko zrieklo poskytnutia stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby. Ale neskôr západní spojenci odovzdali Ukrajine rozobraté bitky Su-25.