V rýchlo sa meniacom svete plnom digitálnych technológií je snaha o zachovanie autentických spomienok mimoriadne vzácna. O projekte, ktorý sa snaží uchovať našu spoločnú minulosť pre budúce generácie, sme sa porozprávali s historikom a archivárom Jurajom Šedivým.
Úplne na začiatku celého projektu, ktorý dnes ponúka verejnosti viac ako šesťdesiattisíc historických fotografií, pohľadníc, rozhovorov a rôznych písomností, stála viaczväzková publikácia Dejiny Bratislavy. Pri jej tvorbe sa historikom podarilo nazbierať toľko fotografií a iného zaujímavého materiálu, že ich nebolo možné všetky vložiť do knihy ani na sprievodné CD.
„Preto sa ľudia z univerzít v Bratislave, neskôr aj Banskej Bystrici, Košiciach a v pamäťových inštitúciách rozhodli pripraviť webový portál, kde by ich sprístupnili verejnosti,“ vysvetľuje Juraj Šedivý, ktorý je už roky hybnou silou projektu.
„Spočiatku boli venované len Bratislave, a preto dostali názov Pamäť mesta Bratislavy. Verejnosti mali slúžiť nielen na spoznávanie minulosti všeobecne, ale aj pri hľadaní vlastnej rodinnej histórie. Portál totiž umožňuje filtrovať historický materiál a preskúmať minulosť jednotlivých mestských častí, ulíc či dokonca domov a ľudí, čo v nich bývali.“
Pamäťová mapa
Postupom času sa však stránky rozširovali a dnes si už na portáli PamMap.sk môžu zaspomínať či objavovať minulosť svojho mesta pomocou starých fotografií, pohľadníc či dokumentov aj obyvatelia Košíc, Banskej Bystrice i viacerých menších obcí na Slovensku, napríklad Turzovky i Lozorna. Pridať sa však môže každý.