„Nechceli sme sa zamerať len na obrazové či písomné dokumenty s historickou hodnotou, ale aj na živých ľudí. Lebo spomienky pamätníkov, ktorí sú dodnes nažive, sú niekedy nielen mimoriadne zaujímavé, ale hlavne živé a emotívne. Snažíme sa ich zachytiť formou rozhovorov,“ približuje prácu odborníkov i nadšených dobrovoľníkov Juraj Šedivý, ktorý neváha pre získanie dôležitých dokumentov cestovať aj do zahraničia za potomkami vysťahovalcov zo Slovenska. Niektorí dodnes opatrujú vzácne materiály týkajúce sa našich dejín.
Unikátne objavy
„V rodinných archívoch možno neraz nájsť naozajstné poklady. Podarilo sa nám napríklad zdigitalizovať archív rodiny Belanovcov, ktorý obsahoval nádherné zábery starej Zámockej ulice krátko po 1. svetovej vojne alebo Mlynskej doliny v medzivojnovom období,“ rozpráva zanietene skúsený archivár.
„Zdigitalizovali sme pozostalosť po spolupracovníkovi Imricha Karvaša, guvernéra Národnej banky za Slovenského štátu. Svoje rodinné pokladnice nám otvorili napríklad potomkovia staviteľov Carltonu, Grünebergovej kefárne na Radlinského či kaviarne Berlinka. Portál tak získal unikátne zábery na niektoré dôležité udalosti vtedajšej doby. Je to však boj s časom.“ Neraz sa dopočuje o tom, ako pozostalí spália či vyhodia všetky pamiatky po svojich blízkych, keďže nepoznajú ich hodnotu a nevedia čo s nimi.
Pomôcť môže každý
Dobrovoľníci podieľajúci sa na projekte zdigitalizujú, napríklad naskenujú fotografie, pohľadnice, listiny či iné dokumenty, alebo nahrávajú rozhovory s pamätníkmi. Tá časť pozostalosti, ktorú majitelia dovolia, je následne zverejnená na pamäťovom portáli v nižšej kvalite, tá vyššia ostáva majiteľom pozostalosti.