„Portál je usporiadaný tak, aby sa na ňom dalo vyhľadávať rôznymi spôsobmi. Možno si prezerať len obrazové dokumenty alebo, naopak, len písomnosti. Možno prehľadávať len určité miesta, napríklad mesto či ulicu, alebo si možno zadať nejakú tému ako vinohradníctvo, Židia či Nemci, búranie alebo výstavbu,“ objasňuje fungovanie portálu plného zaujímavej každodennej minulosti Juraj Šedivý.
„Vyhľadávať však možno aj podľa období, od praveku až do 21. storočia alebo možno vyhľadávať rôzne údaje o osobách.“ Na stránkach sú však okrem rodinných zbierok aj fondy verejných pamäťových inštitúcií, ako sú archívy, múzeá, knižnice. Tie takouto atraktívnou formou sprístupňujú verejnosti to, čo bolo dlho skryté v ich depozitároch.
Pátranie po predkoch
Ako však môže takýto zaujímavý a veľký projekt poslúžiť verejnosti? „Portál slúži bežným ľuďom i rôznym odborníkom. Minulý rok na ňom pátralo po minulosti vyše 22-tisíc ľudí nielen zo Slovenska, ale aj z Európy a celého sveta,“ pripomína J. Šedivý.
Aktuálne cítime medzi ľuďmi silnú nostalgiu po minulých časoch, hlavne z dôb konca rakúsko-uhorskej monarchie či prvej ČSR. Ľudia si na portáli môžu zaspomínať na miesta, ktoré si pamätajú zo svojho detstva a ktoré dnes už neexistujú, odborníci, naopak, môžu objaviť zaujímavé dokumenty zo súkromných zbierok, ku ktorým by sa inak nedostali. Stránky môžu využiť aj študenti či ľudia pátrajúci po svojich predkoch.