„Je výborné, ak sa verejnosť zapojí do napĺňania portálu tým, že poskytne rodinné fotografie, dokumenty či predmety na digitalizáciu. Originály im po naskenovaní či zdigitalizovaní vrátime, ostanú dokonca aj majiteľmi digitalizátov. My sa každému poskytovateľovi zaviažeme, že ich neposkytneme ďalej, len ich náhľad zachováme pre budúcnosť,“ vysvetľuje odborník.
Keď chýbajú financie
Za digitalizovaním i odborným opisom, prekladom a prepisom dokumentov sú však tisícky hodín práce, na ktorej sa väčšinou podieľajú dobrovoľníci. „Na portáli spolupracujú aj študenti archívnictva, muzeológie a digitalizácie historického dedičstva na FiF UK v Bratislave,“ hovorí ich učiteľ. Napriek tomu sú však potrebné aj nemalé financie.
„Vďaka projektom, grantom či darom sa nám darí platiť IT služby i nakupovať digitalizačnú techniku. V porovnaní s financiami, ktoré majú podobné projekty v zahraničí, je to však len zlomok. Na podobnom projekte vo Viedni pracuje celý tím odborníkov platených mestom so šesťciferným rozpočtom, my sme v Bratislave radi, ak sa nám podarí získať z grantov ročne pár tisíc,“ vysvetľuje Juraj Šedivý.
„Záujem o projekt je relatívne veľký, hlavne zo strany samospráv, ktorým vieme pomôcť s digitalizáciou dokumentov k ich obci. Čo je najhoršie: je to boj s časom, lebo pamätníci významných udalostí nám aj kvôli pandémii odchádzajú doslova pred očami.“
Záujem verejnosti, či už bežných ľudí alebo odborníkov, zatiaľ neutícha. Aby sa však k desiatkam tisíc spracovaných dokumentov mohli pridávať ďalšie, môžu projekt kontaktovať ľudia, ktorí doma nahliadnu do zásuviek či starých truhlíc. V nich sa neraz skrývajú omnoho väčšie poklady, než vôbec tušili, či už v podobe osobných záznamov, unikátnych rodinných fotografií alebo spomienok na doby, na ktoré by sme rozhodne nemali zabudnúť.
Starožitné fotografie a artefakty nájdete v našej galérii.