Christos Christu, prezident organizácie Lekári bez hraníc, však označil dohodu dosiahnutú vo WTO za "globálne zlyhanie". "Napriek vznešeným politickým záväzkom a slovám solidarity nás odrádzalo, keď sme videli, že bohaté krajiny nedokázali vyriešiť do očí bijúce nerovnosti v prístupe ľudí v krajinách s nízkymi a strednými príjmami k lekárskym nástrojom zachraňujúcim život pri covide," upozornil.
James Love, riaditeľ mimovládnej organizácie Knowledge Ecology International venujúcej sa otázkam duševného vlastníctva v oblasti verejného zdravia, na margo dohody uviedol, že ide o "obmedzený a neuspokojivý výsledok". Dodal, že bol tlak na dosiahnutie konsenzu, "aby to vyzeralo, že multilateralizmus funguje".
Dohoda sklamala aj farmaceutickú lobistickú skupinu IFPMA, ktorá varovala, že "demontáž" patentovej ochrany "priškrtí" inovácie. "Jediným najväčším faktorom ovplyvňujúcim nedostatok vakcín nie je duševné vlastníctvo, ale obchod. Svetová obchodná organizácia sa tým veľmi nezaoberala," povedal generálny riaditeľ IFPMA Thomas Cueni.