Kto sa s kým dohodol?
Konečné slovo pri určení ceny za plyn bude mať ÚRSO. Tí sú zatiaľ k Sulíkovým optimistickým plánom opatrní. „Platí, že ÚRSO už v apríli 2022 vo svojej analýze verejnosť upozornil, že regulované ceny plynu pre slovenské domácnosti v roku 2023 môžu mimoriadne vzrásť, a to až o viac ako 100 % oproti súčasnosti,“ uviedol hovorca Radoslav Igaz s tým, že pri plyne tvorí jeho trhová cena až 56 % z celkovej koncovej ceny a úplná kompenzácia nebude možná.
„Výsledná cena plynu by mala byť nižšia, ako bude maximálne stanovená cena ÚRSO,“ uviedol v piatok vicepremiér Sulík a dodal, že detaily predstaví v najbližšej dobe. „Domácnosti, ktoré o tento produkt SPP budú mať záujem, budú môcť zmluvy s touto štátnou spoločnosťou uzavrieť od augusta. Dlhodobo intenzívne pracujeme na tom, aby Slováci mali cenovo dostupné energie. V prípade elektriny sa to podarilo dohodou so Slovenskými elektrárňami, v prípade plynu to zabezpečí dohoda s SPP,“ uzavrel minister. Plynári tvrdia, že momentálne všetko analyzujú a k ničomu konkrétnemu sa vyjadrovať nebudú. Zákazníci ich však nemusia kontaktovať. "Všetky informácie týkajúce sa cien na rok 2023 bude SPP včas verejnosti komunikovať“ povedal hovorca Ondrej Šebesta.
Rusi škrtia kohútiky, plníme zásobníky
Rusi nám postupne priškrcujú kohútiky. Dnes budú dodávky plynu oproti zmluvným objemom skrátené o polovicu. Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák informoval, že SPP podpísal zmluvu na dodávku plynu zo Severného mora, ktorý k nám už reálne prúdi a na Slovensko prichádza aj plyn z ostatného LNG tankera vyloženého v Chorvátsku. „Za každú megawatthodinu, ktorá nám chýba v týchto dňoch, ďalšie dve megawatthodiny dávame do zásobníka navyše,“ povedal Prokypčák. „V súčasnosti sú zásobníky plynu naplnené na 52 %, no v pomere k celkovej ročnej spotrebe má Slovensko viac plynu v zásobníkoch ako ostatné krajiny V4. Som presvedčený, že v rokoch 2023 a 2024 si Slovensko ako vnútrozemská krajina bude môcť vyberať, skadiaľ plyn dovezie,“ dodal.