Oznámila to dnes Európska vysielacia únia (EBU), ktorej členské krajiny Eurovíziu organizujú. EBU sa podľa agentúry DPA chce obrátiť na britskú verejnoprávnu spoločnosť BBC, či by sa súťaž nemohla konať v Británii, ktorej zástupcovia v tomto ročníku skončili druhí. Ukrajina dnes rozhodnutie EBU odmietla a žiada ďalšie rokovania.
"Stalo sa tradíciou, že víťaz Eurovízie súťaž organizuje v nasledujúcom roku za podmienky, že sú splnené určité kritériá, vrátane... bezpečnosti všetkých účastníkov," uviedla EBU vo vyhlásení na svojej internetovej stránke. Píše sa v ňom tiež, že po "objektívnej analýze vedenia EBU s hlbokou ľútosťou došlo k záveru, že za súčasných okolností... ukrajinská (verejnoprávna spoločnosť) UA:PBC nedokáže splniť garancie pre organizovanie súťaže Eurovízia".
Víťazom tohto ročníka Eurovízie sa stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra s piesňou Stefania. Agentúra DPA píše, že tohtoročné hlasovanie bolo silno ovplyvnené ruskou inváziou na Ukrajinu a jasné víťazstvo ukrajinských reprezentantov bolo výrazom solidarity divákov z mnohých krajín. Na druhom mieste skončili zástupcovia Británie.
Ukrajina na rozhodnutie EBU reagovala s roztrpčením. "Ukrajina nesúhlasí s povahou rozhodnutia, ktoré urobila Európska vysielacia únia," uviedol v dnešnom vyhlásení podľa agentúry AFP ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko. "Požadujeme dodatočné rokovania o organizovaní Eurovízie 2023 na Ukrajine," dodal minister.
"Požadujeme zmenu tohto rozhodnutia, pretože veríme, že môžeme dodržať všetky záväzky, ktoré sme na seba vzali," dodal minister s tým, že jeho krajina až doteraz "plnila všetky podmienky" a "dodala odpovede a záruky ohľadom bezpečnostných noriem" ohľadom organizovania budúceho ročníka súťaže.
DPA pripomína, že je síce tradíciou, že usporiadanie budúceho ročníka sa ujíma víťazná krajina, ale nejde nevyhnutne o neporušiteľné pravidlo. V minulosti sa ho krajiny vzdali napríklad pre vysoké náklady na súťaž. Existuje dokonca jedna krajina, kde sa Eurovízia nikdy konať nesmie, a tou je Austrália. Ak by niekedy jej zástupcovia súťaž vyhrali, bude sa súťaž v ďalšom roku konať inde. Súvisí to s časovým posunom, ktorý Austráliu delí od ostatných krajín podieľajúcich sa na Eurovízii.