Dym z cigariet ohrozuje všetky domáce zvieratá
Psom, ktorí žijú s fajčiarmi sa ukladajú pevné častice z dymu cigariet v pľúcach a môžu zapríčiniť rakovinu pľúc či nosných dutín. Vtáky, ktoré sú vystavené cigaretovému dymu trpia kožnými problémami, pevné častice dymu totiž môžu zapríčiniť zvýšenie šklbanie peria. Zajacom sa pevné časti cigaretového dymu zase ukladajú vo výplňových materiáloch klietok, no trpia aj ich dýchacie cesty a hrozia infekcie v tele.
Neviete sa vzdať fajčenia? Zvážte bezdymové alternatívy
Zdravie je na prvom mieste, to platí ako u ľudí, tak aj pri domácich zvieratkách. Potvrdil to aj aktuálny prieskum, ktorý zistil, že pre viac ako tretinu opýtaných je zdravie štvornohého priateľa dôvodom, prečo by sa definitívne rozlúčili s cigaretami. Kvôli zdraviu zvierat by prešlo až 43 percent fajčiarov na menej rizikové bezdymové alternatívy. "Ak majiteľ domáceho zvieratka nevie úplne skoncovať so svojim zlozvykom, vhodnejším a bezpečnejším riešením ako klasické cigarety sú práve bezdymové alternatívy ako napríklad systém nahrievaného tabaku IQOS. To sa týka ako dospelého fajčiara, tak aj jeho domáceho miláčika, ktorý je vystavený pasívnemu fajčeniu," dodáva veterinárka.
Aké sú to bezdymové alternatívy? Napríklad elektronické cigarety či zariadenia na báze nahrievania tabaku IQOS. Podľa štúdií bezdymové zariadenia produkujú až o 95 % menej škodlivých látok ako samotné cigarety a nespôsobujú pasívne fajčenie. Pri ich používaní nevzniká žiaden zápach, dym a popol, ale len aerosól. Ten nezostáva natrvalo v koži, vlasoch, nábytku, záclonách či v stenách, ale ani v srsti alebo v pelechoch domácich zvierat. "I keď dospelý fajčiar sa tým závislosti na nikotíne celkom nezbaví, môže ísť o prvý krok a signál, že zmena je možná," upozorňuje psychológ a psychoterapeut Boris Štepanovič.