Podľa predpovedí Inštitútu pre sociálnu politiku by pokles mohol pokračovať aj v ďalšom mesiaci. "Rastúci indikátor ekonomického sentimentu naznačuje optimistickejšie vyhliadky zamestnávateľov. Avšak v kontexte zvýšenej neistoty v dôsledku vojny na Ukrajine a stále rastúcej inflácie v európskom priestore je možné očakávať postupné sprísňovanie monetárnej politiky, čo môže ovplyvniť ekonomickú aktivitu a následne sa preliať aj na trh práce," priblížil zastupujúci generálny riaditeľ ISP Štefan Domonkos, podľa ktorého treba byť pri predpovedaní vývoja na trhu práce obozretný.
V evidencii bolo v máji v porovnaní s aprílom aj menej dlhodobo nezamestnaných. Počet uchádzačov o zamestnanie evidovaných 12 a viac mesiacov na úrade práce klesol desiaty mesiac za sebou - z pandemického maxima na úrovni 96 669 v júli 2021 na hodnotu 85 552 v máji tohto roka. "Ak sa bude kondícia trhu práce naďalej posilňovať, je možné očakávať pozitívny vývoj aj u skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie vrátane dlhodobo nezamestnaných. Takýto scenár sledujeme aj v posledných mesiacoch. Ruka v ruke klesá celoslovenská nezamestnanosť a aj počet znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie v evidencii," skonštatoval Domonkos.
Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer dodal, že na znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie je zameraný projekt Chyť sa svojej šance. Jeho cieľom je motivovať zamestnávateľov, aby sa nebáli zamestnať mladých, ako aj znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, ale aj ich samých k rozbehu svojho vlastného podnikania. "K 20. júnu evidujeme už viac ako 5 600 žiadostí o poskytnutie finančného príspevku v rámci všetkých jeho troch opatrení, a to na 6 853 pracovných miest," vyčíslil Zimmer.