Ako sa menili ceny?!
Oproti minulému roku sa ceny za súkromné ubytovanie upravovali. „Ak stál apartmán napríklad 60 eur, tento rok zaplatíte 70 eur. Majitelia museli zohľadniť najmä náklady za zvýšené energie,“ hovorí Slovenka Ivana, ktorá prenajíma izby v Drveniku na Makarskej riviére. Podľa jej slov ceny v obchodoch išli pri niektorých položkách hore, ale v mnohých prípadoch sú porovnateľné so Slovenskom. „Chlieb stojí okolo 1,40 eura, liter mlieka 1,20 eura, vajcia 1,66 eura,“ ozrejmila Ivana s tým, že o niečo drahšie je aj v reštauráciách. „Nie je to však až také dramatické, možno o euro, dve viac, napríklad pizza alebo obľúbené čevapčiči stoja rovnako ako minulý rok,“ uviedla sympatická Slovenka. V reštauráciách si treba dať pozor hlavne na nápoje, tie sú drahšie, rovnako, ako aj u nás . „Vždy sa čudujem, keď vidím našich turistov kupovať v obchodoch minerálky. V Chorvátsku je kvalitná pitná voda, ktorá vám tečie priamo z vodovodu,“doplnila Jana.
Na čo si dávať pozor
Dobrých rád nikdy nie je dosť, a preto treba byť opatrný pri výbere z automatov. Vyhnite sa výberu peňazí z automatov, ktoré sú najčastejšie žlto-čierne a označené ATM alebo ATA. „Tieto automaty si vyberajú neskutočne vysoké poplatky. Rovnako si treba dať pozor v zmenárňach, ktoré majú tiež žlto-čierne označenie. Momentálny kurz v zmenárňach bol 740 HRK za 100 €, ale v spomínanej žlto-čiernej zmenárni dostanete 600 HR. Najviac sa oplatí vyberať z automatu, ktorý je označený rovnakým logom ako vaša banka alebo všade tam, kde sa dá platiť platobnou kartou,“ uzavrela delegátka Jana. Dobrou správou je aj otvorenie mosta 26. júla, ktorý spája polostrov Pelješac so zvyškom krajiny a uľahčí cestovanie na juh Chorvátska, napríklad do Dubrovníka.
Ceny hotelov išli hore o 20 %
Chorvátsko však podľa analytikov tento rok bude patriť k najdrahším destináciám, aspoň čo sa týka porovnaní v rámci ubytovania v hoteli. „Najmenej vyjde dovolenka pri mori v Grécku a Turecku, medzi cenovo výhodné patria aj rezorty v Španielsku a na Malte. Dôvodom sú ekonomické problémy týchto krajín, ktoré sa prejavujú aj nižšími cenami pobytov. Naopak, Chorvátsko sebavedome výrazne zdvihlo ceny ubytovania a zaradilo sa tak spolu s Francúzskom medzi najdrahšie destinácie pri Stredozemnom mori,“ tvrdí broker CapitalPanda s tým, že ceny v priemere narástli pre tohtoročnú sezónu medziročne o 20 % - 25 %.