Predstaviteľ miestnych úradov Nouhoum Togo pre AFP uviedol, že pred dvoma týždňami armáda v tejto oblasti podnikla operácie, ktoré viedli k zrážkam s džihádistami. Minulý piatok sa niekoľko desiatok džihádistov vrátilo na motorkách, aby "sa pomstili obyvateľom".
K útokom došlo v meste Diallassagou a dvoch iných mestách v obvode Bankass, ktorý je dlhodobo ohniskom násilia v oblasti Sahelu. Vláda z nich obvinila ozbrojenú skupinu Macina Katiba, ktorú vedie náboženský vodca Fulani Amadou Koufa.
Strednú časť Mali sužuje násilie od vzniku tejto organizácie napojenej na al-Káidu v roku 2015. Veľká časť tohto územia je mimo kontroly štátu.
Mali sužuje povstanie skupín napojených na al-Káidu a Islamský štát od roku 2012. Násilnosti, ktoré vtedy vypukli na severe krajiny, sa neskôr rozšírili do ďalších oblastí, ako aj do susedných štátov Burkina Faso a Niger.
Represáliám džihádistov sú často vystavení civilisti, ktorí sú útočníkmi obviňovaní zo spolupráce s "nepriateľom".
V roku 2020 došlo v Mali k prevratu, pri ktorom armáda zosadila civilnú vládu pre jej neschopnosť zastaviť špirálu násilia. Armáda deklarovala, že obnovenie bezpečnosti je jej prioritou.
Podľa dokumentu OSN zverejneného v marci bolo v Mali v roku 2021 pri násilnostiach, z ktorých sú obviňovaní najmä džihádisti, ale aj milície a ozbrojené sily, zabitých takmer 600 civilistov.
Vodca malijskej junty, plukovník Assimi Goita, vyhlásil v súvislosti s najnovšími útokmi na civilistov trojdňový štátny smútok.