Riziko je zrejme v každej krajine rovnaké
Boris Klempa, virológ, Biomedicínske centrum SAV
Čo vieme o nových subvariantoch COVID-19?
- Sú znova o trocha infekčnejšie, nárast je však relatívne marginálny, možno 10 %. Ale pointa nie je vo vyššej infekčnosti, ale v tom, že znova sú to akoby únikové mutanty, a tak znova hrozia reinfekcie. Aj ľudia, ktorí prekonali omikron na jar, môžu byť znova infikovaní. Pretože tieto BA.4 a BA.5 sú schopné prekonať imunitnú odpoveď vytvorenú proti BA.1. Zatiaľ sa nezdá, že by tieto nové varianty boli spájané s výrazne vyššou virulenciou, že by boli významne nebezpečnejšie.
Napríklad Južná Afrika má už celú kompletnú vlnu BA.4 a BA.5 za sebou a zvládla ju veľmi dobre. Síce sa objavujú nejaké varovné signály, že môže to byť nebezpečnejšie, alebo že tie opakované infekcie môžu mať ťažší priebeh ako jednoduché, ale mne tá situácia v Južnej Afrike a napríklad aj v Portugalsku, ktoré je výrazne popredu, dáva optimizmus, že by sme to mali zvládnuť pomerne dobre.
Ľudia majú dovolenkové plány, budú cestovať po ceste. Toto nemôže urýchliť šírenie ochorenia?
- Určite to bude mať vplyv, samozrejme. Ale znova, už sme v takej fáze, že počty prípadov stúpajú asi vo všetkých krajinách Európy, takže asi bude ťažké povedať, ktorá krajina je na tom lepšie, horšie, asi všade je to riziko zrejme podobné. Počas dovoleniek sa nám to riziko zvyšuje na individuálnej úrovni.