„Prezidentka rešpektuje rozhodnutie poslancov, a tak, ako vopred avizovala, obráti sa na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov. Vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané všetky ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti,“ zdôvodnili z paláca.
Ústavný súd tak môže rozhodnúť o pozastavení niektorých častí balíka alebo aj jeho celku a zablokoval by tak vyplácanie zvýšených prídavkov či daňového bonusu, až dokým sudcovia definitívne nerozhodnú o tom, či je v súlade s ústavou. To môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Časť balíka bude financovaná stámiliónmi eur, ktoré zoberú mestám a obciam. ZMOS je rozhorčené, reagovalo, že „už krátky čas v realite ukáže, že výhrady a riziká neboli strašením, ale hrozbami, ktoré takto parlament uvalil na mestá, obce aj samosprávne kraje“. Primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali prelomeniu veta prezidentky, podľa ZMOS vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam.
Súd môže ísť nad rámec podania
Eduard Bárány, bývalý podpredseda Ústavného súdu
- Spravidla sa podáva návrh na jednotlivé čiastkové ustanovenia, ktoré musia byť presne označené. Musí byť tiež označené, s ktorými ustanoveniami ústavy alebo medzinárodnej zmluvy je podľa navrhovateľa navrhovaná časť v nesúlade. Nie je ani lehota na rozhodnutie súdu. Ten však môže - ak prijme návrh na ďalšie konanie -, pozastaviť účinnosť daného predpisu alebo jeho časti. Ústavný súd môže žiadateľovi vyhovieť v ľubovoľnom počte bodov, a dokonca môže aj prekročiť rámec návrhu.