Pri dnešných konzultáciách s prezidentom Michelom Aúnom získal podporu 54 z 128 novozvolených poslancov. Do zostavenia vlády bude Míkátí fungovať ako úradujúci premiér. S tým, aby vo funkcii pokračoval, súhlasila aj šiitska strana Hizballáh, ktorá v májových voľbách prišla o predchádzajúcu parlamentnú väčšinu. Parlament je teraz značne roztrieštený a podľa analytikov sa bude zhoda na zložení vlády hľadať dlho. V Libanone to väčšinou trvá niekoľko mesiacov.
Agentúra Reuters napísala, že situáciu okolo vlády a premiéra môže skomplikovať voľba nového prezidenta. Aúnov mandát vyprší 31. októbra. Podľa zvyklostí má byť prezident z komunity kresťanov a volí ho parlament.
Miliardár Míkátí bol od roku 2005 na čele vlády trikrát. Reuters napísal, že oproti vymenovaniu vlani v septembri získal teraz v parlamente o 20 hlasov menej. Viac ako 40 poslancov žiadneho kandidáta na post premiéra neuviedlo, 25 by si prialo do funkcie bývalého veľvyslanca pri OSN Naváfa Saláma.
Libanon rieši nebývalú hospodársku krízu a Míkátího vláde sa zatiaľ podarilo vyjednať návrh dohody s Medzinárodným menovým fondom, ktorý má Libanonu pomôcť tromi miliardami dolárov. Dohoda je viazaná na reformy, s ktorými niektoré libanonské strany nesúhlasia.